Инфраструктура

Изградба на експресен пат

Почна изградбата на експресниот пат Ранковце- Крива Паланка. Делницата е во должина од 23 километри. Проектот е вреден над 58 милиони евра, пари обезбедени од Светска банка...

Повеќе
Евроинтеграции

Датум за преговори со ЕУ

Премиерот Заев е оптимист. Смета дека Македонија ќе добие виза за почеток на преговорите, како резултат на договорот со Грција за надминување на повеќедеценискиот спор...

Повеќе
Еврозона

Договор за грчкиот долг

Министрите за финансии на Еврoзоната ги договорија условите за излез на Грција од третата спасувачка програма која ја користи веќе осум години...

Повеќе
Земјоделство

Можности за кредитирање

Инвестициите во земјоделството директно зависат од кредитите, а банките се претпазливи и бараат сигурни гаранции за нивните пари...

Повеќе
  • Владата очекува следната недела Македонија да добие датум за почеток на преговори со Европската унија. „Се надевам дека ниту една земја нема да остане рамнодушна на напредокот кој го демонстрира земјата“, изјави премиерот Заев. Се надева дека по позитивната одлука на холандскиот Парламент, ќе оменке и срцето на Макрон и оти поддршка ќе има и од Франција. Министерката за одбрана Шекеринска е убедена дека и до самитот на НАТО ќе се обезбеди согласност од сите членки за покана во Алијансата...

  • Реал Мадрид вечерва оствари победа од 3:1 над Ливерпул и на тој начин го освои својот 13-ти трофеј во Лигата на шампионите и трет по ред, по два гола кои дојдоа по неверојатни грешки на голманот на „црвените“, Лорис Кариус.

  • Британскиот режисер Дени Бојл ќе го режира 25-тиот филм за Џејмс Бонд, а во улогата на познатиот агент 007, Даниел Крег ќе се појави по петти пат.

    Филмот ќе биде направен според сценариото на Џон Хоџ, кој ќе биде прилагоден од Бојл, соопштија продуцентите.

    Продукцијата на филмот ќе започне во студијата Пајнвуд во Велика Британија во декември.