Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 23.05.2014 13:08

  Трка како трка, сепак различна

  Гламур, престиж, богатство, составен дел од најбрзиот спорт во светот , но трката за големата награда на Монако дополнително ги потенцира атрибутите на битката низ улиците на Монте Карло.

 • Формула 1 19.05.2014 12:55

  Нов пристап за побрзи трки

  Незадоволни фанови, јавни критики од директните актери, брзина помала од болидите во ГП 2 серијата. Одново Пирели е лоциран за главен виновник што формула 1 спортот стагнира од аспект на брзината, атрактивноста и интерес на гледачите.

 • Формула 1 14.05.2014 15:52

  Тестиран Ф1 мегафонот

  Како што беше најавено на вториот ден од тестовите во Шпанија, на болидот на Мерцедес беше тестиран новиот систем за засилување на звукот на В6 моторите.Инжинерите  на водечкиот тим во шампионатот на крајот на издувниот систем го надоградија додатокот кој потсетува на труба или мегафон и има за ц

 • Формула 1 11.05.2014 16:51

  5 од 5 за Мецедес

   Петта едноподруга еден- два победа за тимот на Мерцедес во исто толку трки во 65-тата сезона во Формула 1. Хамилтон одново на врвот 4-ти пат последовно, сега не само на пиедесталот туку и во поредокот на возачите.

 • Формула 1 10.05.2014 16:14

  И на запад ништо ново

  И на исток  и на запад, ништо не се менува. Мерцедес доминантно мина низ квалификациите и во пресрет на 5-тата трка сезонава.

 • Формула 1 09.05.2014 22:25

  Каталуња е 5-от предизвик

  Мерцедес со Луис Хамилтон и Нико Росберг доминантно мина низ серијата од 4 трки на истокот, па повеќето тимови со многу надеж  го очекуваа враќањето во Европа кога вообичаено се прават и најголемите надградби на болидите со надеж дека ќе се запре доминацијата н

 • Формула 1 07.05.2014 17:11

  Кој е добар во Барселона, добар е насекаде

  „Често велиме дека трката во Барселона  дава најпрецизни податоци за перфомансите на болидите и на пневматиците, па кој ќе биде добар на Каталуња ќе биде добар и на сите следни трки“-вели шефот на Пирели, Пол Хамбери пред неделната трка за големата награда на Шпанија.

 • Формула 1 05.05.2014 13:56

  Фетел не верува во својот болид

  Според германецот опасноста и ризикот се составен дел од атрактивниот спорт, па многу е значајно чувството на сигурност во болидот.

 • Формула 1 05.05.2014 13:07

  Договор на богати со „сиромашни“, тешко

  Помалите тимови го подржаа предлогот на претседателот на ФИА Жан Тод од наредната сезона да се воведе ограничување на трошоците, но великаните Ферари , Ред Бул и Мерцедес ставија вето на ваквата идеја што иницира итен состанок во Лондон за решавање на проблемот

 • Формула 1 01.05.2014 16:58

  20 години без Сена

  Без него велат ни Формула 1 не е она што беше.Беше еден од најдобрите,според многумина и најдобар, направи милиони низ светот токму заради него да ја засакаат формула1. Скромен со големо срце, голем хуманитарец и верник.

Pages