Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 29.04.2014 12:03

  Ново си е ново

  Парите не се проблем за Ф1 тимот на Ред Бул, па без многу размислување и обиди да се реши проблемот донесоа одлука Себастијан Фетел за трката во Шпанија да добие комплетно нова шасија.

 • Формула 1 25.04.2014 13:24

  И едно и друго

  Денеска во 9 часот во судот во Минхен почна судењето на шефот на формула 1 Берни Еклстон(83) кој е под обвинение за давање мито на германскиот банкар Герхард Грипковски во износ од 33 милиони евра.

 • Формула 1 20.04.2014 14:07

  Хет трик за Хаммилтон

  Во сите претходнио сезони во останатите категории во кои што се натпреварувал, кога имал серија од три победи во календарот, на крајот на првенството Хамилтон станувал шампион. Ова е неговиот прв хет-трик во Ф1 кариерата.

 • Формула 1 19.04.2014 10:18

  Продолжува хегемонијата на Германците

  Ништо ново на истокот. Мерцедес и натаму доминира, на стартот на новата Формула 1 сезона. 4 трки – 4 пол позиции, Луис Хамилтон во Шангај ја освои третата сезонава, вкупно 34-та во неговата кариера. Британецот беше најбрз во квалификациите во Кина и минатата година.
   
 • Формула 1 18.04.2014 13:25

  Ф1 е во Кина

  Патеката во Шангај е 4-от предизвик новата сезона на Формула 1 шампионатот.

 • Формула 1 15.04.2014 18:15

  Губат на патека, губат и на суд

  Возачот на Ред Бул во Мелбурн го освои второто место , но подоцна беше дисквалификуван откако беше утврдено дека во болидот не бил користен мерачот на проток на гориво на ФИА, туку Ред Бул користел свој мерач и притоа го пречекориле максимално  дозволениот прот

 • Формула 1 14.04.2014 19:33

  Кризата носи и промени во Ферари!

  Дури седум години по Кими Раиконен во 2007-та, Ферари е без титула што е најдолга негативна серија во историјата на ф1 гигантот.

 • Формула 1 10.04.2014 14:27

  Им нема крај на проблемите на Ферари

  Се мачат на трките, не оди ни на тестовите. Тимот на Ферари ги прекина тестирањата во Бахреин  по само 12 извозени кругови. Според соопштението на тимот од Маранело, тестовите се прекинати поради забележаните оштетувања на болидот.

 • Формула 1 07.04.2014 13:53

  Тивко, ама возбудливо

  Моќниот звук на формула 1 болидите изостана на десетгодишнината од првото бахреинско гран-при, но се чини дека како никогаш досега пустинската трка на средниот исток понуди битка и дуели што ќе се паметат.

 • Формула 1 07.04.2014 12:57

  Атрактивно, но и опасно

  Колку и да изгледаше атрактивно превртувањето на Естебан Гутиерез по ударот од Малдонадо, сепак впечаток е дека мексиканецот имаше многу среќа што мина неповреден.

Pages