Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 24.07.2014 19:59

  Мексико се враќа во календарот во Ф1

  По пауза од 23 години Ф1 се враќа во Мексико. Договорот е потпишан на 5 години, со опција за продолжување на уште пет , а враќањето на Гран При на Автодромот “Ернанос Родригез“ во Мексико Сити е планирано за крајот на сезоната во 2015 година.

 • Формула 1 24.07.2014 12:16

  Берни под притисок, да се откаже ГН на Русија

  Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстон е под постојан протисок на западните политичари, пред се на британските, да ја откаже трката во Формула 1 за големата награда на Русија закажана за 12 октомври.

 • Формула 1 20.07.2014 17:10

  Росберг победник, Хамилтон фантастичен

  Многу акција, претекнувања, инциденти, се она што Формула 1 ја прави атрактивна беше белег на трката за германското гран-при на патеката Хокенхајм. На крајот Росберг на првата позиција, Ботас и Хамилтон го комплетираа подиумот, но возбудувањата почнаа уште на стратот.

 • Формула 1 19.07.2014 16:06

  Пол за Росберг на домашното гран-при

  9-та пол позиција за еден од болидите на Мерцедес во 10-тата квалификациска сесија сезонава, 5-та за Нико Росберг, 9-та во неговата кариера, прва на домашното гран-при, во пресрет на трката за големата награда на Германија.

 • Формула 1 18.07.2014 14:15

  Росберг атакува на домашното гран-при

  Средина на сезоната, 2 трки до летниот одмор, а состојбите во Ф1 карванот не се менуваат.

 • Формула 1 22.06.2014 17:52

  Мерцедес супериорен на(д) Ред Бул

  Нова, 1-2 победа за Мерцедес на Ред Бул Ринг , петеката што по 11 години одново е на календарот во Ф1 шампионатот овојпат како 8-ма трка во сезоната. Во интересната трка Росберг стигна до највисокото место на пиедесталот, трет пат сезонава, 6-ти во кариерата.

 • Формула 1 21.06.2014 16:07

  Вилијамс ја освојува Австрија

  Конечно нешто ново, за промена, за преземање на доминацијата на Мерцедес. Фелипе Маса и Валтери Ботас – двоецот на Вилијамс ќе стартува од првиот ред на утрешната трка за големата награда на Австрија-осма во сезоната.

 • Формула 1 20.06.2014 14:41

  Мерцедес најбрз, Ред Бул резервиран

  По 10 години Формула 1 се врати на патеката А1 ринг сега наречена Ред Бул ринг каде што претстојниот викенд ќе се вози трката за големата награда на Австрија.Само 4 возачи имаат претходно искуство од настапи на атрактивната патека : Раиконен, Батон,Алонсо и Мас

 • Формула 1 16.06.2014 14:21

  Шумахер излезе од кома!

  Легендарниот возач на формула Михаел Шумахер излезе од кома и од болницата во Гренобл, потврди неговото семејство. Тој ќе ја продолжи неговата рехабилитација на непотврдена локација, се вели во соопштението.

 • Формула 1 10.06.2014 14:49

  Нашата краставица не оди на правците

  „Жал ми е што морам да кажам, ама нашата краставица не оди никаде на правците“-кратко изјавил актуелниот Ф1 шампион по трката во Канада, пренесува германски Билд.

Pages