Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 17.03.2016 19:34

  Пандев предводник во дуелите со Словенија и Бугарија

  По две ипол годишна пауза најдобриот македонски репрезентативен голгетер Горан Пандев по 76 пат ќе биде дел од нашата најдобра фудбалска целекција. Со Пандев кој досега постигна 26 погодоци, во репрезентацијата ќе се вратат и Јаховиќ, Костовски и Богатинов.

 • Фудбал 16.03.2016 17:15

  Атлетико и Манчестер Сити во четвртфиналето

  Реал Мадрид, Пари Сен Жермен, Манчестер Сити, Атлетико Мадрид, Бенфика, Волфсбург. Во четвртфиналното друштво од фудбалската Лига на шампионите има место за уште две екипи. Каков и да е расплетот на последните два дуела од осминафиналето, јасно е дека тоа ќе бидат гиганти на светскиот спорт.

 • Фудбал 14.03.2016 16:31

  Домашните екипи со предност во реваншите

  Пари Сен Жермен, Реал, бенфика и Волфсбург, во четвртфиналето на  фудбалската Лига на шампионите се пласираа со по две победи. Во втората половина осминафинални - реванши, поголеми шанси за комплетирање на елитната осумка имаат домашните екипи.

 • Фудбал 14.03.2016 16:30

  Квалитетот останува, конкуренцијата се заострува

  Македонската ракометна репрезентација ја очекува историска пролет, квалификациите за Олимписките игри и мундијалскиот бараж.. Секој квалитетен ракометар е добредојден, но селекторот Ивица Обрван сепак мораше да ја намали конкуренцијата.

 • Фудбал 10.03.2016 17:10

  Нокаут меч во Лига Европа за Ливерпул и Манчестер Јунајтед

  Oсминафиналето во фудбалската Лига Европа како никогаш порано нуди спектакуларна пресметка меѓу најуспешните англиски клубови во историјата.

 • Фудбал 03.03.2016 16:58

  Македонската фудбалска репрезентација остана на 138-то место

  Во фудбалот веќе немаме ниту повремени резултатски блесоци. Без оглед што многумина со право ја критикуваат методологијата на ФИФА за одредувањето на ранг листата, сепак таа постои и е показател. За нас се понепријатен.

 • Фудбал 02.03.2016 19:54

  100 дена до ЕП во Франција

  100 дена до почетокот на 15-то Европско првенство во фудбал, УЕФА можеби е во криза, нема претседател, Платини е суспендиран, ниту генерален секретар, Инфантино сега е прв човек на ФИФА, но најважната споредна работа на светот од 10 јуни до 10 јули ќе го тресе стариот континент.

 • Фудбал 02.03.2016 19:53

  Работнички и Шкендија со предност во реваншите

  Куп натпреварувањата се интересни и затоашто во нив нема апсолутни фаворити, но Работнички и пред се  Шкендија не дозволија изненадувања во првите мечеви од фудбалsкото полуфинале.

 • Фудбал 02.03.2016 19:51

  Галатасарај надвор од Европа една година

  Поради нарушување на финасискиот фер - плеј, УЕФА го казни Галатасарај којшто следната сезона нема да има право да игра во некој од европските купови.

 • Фудбал 26.02.2016 20:11

  Џани Инфантино нов претседател на ФИФА

  По 17 годишното владењее на Сеп Блатер и по корупцискиот скандал, Џани Инфантино е избран за нов претседател на ФИФА со мандат до 2019-та година.

Pages