Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 26.12.2013 13:23

  Во Англија, фудбалот како подарок на „Боксинг деј“

  Англискиот фудбал има огромна традиција на играње натпревари на 26 декември. Популарниот „Боксинг деј“ го добил името од некогашниот обичај, кога богатите им предавале кутии со божикни подароци на сиромашните.

 • Фудбал 26.12.2013 13:19

  Мојс верува во титула

  И покрај лошиот влез во сезоната, менаџерот на Манчестер јунајтед, Дејвид Мојс, смета дека неговиот тим може да ја одбрани ланската шампионска круна во англиското фудбалско првенство.

 • Фудбал 25.12.2013 13:13

  ФФМ ќе ги прогласува најдобрите за годинава

  Николче Новески фудбалер на 2013

  Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) на свечена церемонија во хотелот „Александар Палас“ во Скопје вечер ќе им оддаде признанија на поединците и на клубовите коишто му дадоа белег на нашиот фудбал во 2013.

 • Фудбал 24.12.2013 12:45

  Шервуд на жешката клупа на Тотенхем

  Тим Шервуд е именуван за менаџер на Тотенхем на полноважна основа.

 • Фудбал 23.12.2013 15:28

  Уште дванаесет години во Челзи, па две години селектор – и толку !

  Еден од најдобрите и најконтроверзни фудбалски тренери во светот, Жозе Мурињо, си постави амбициозна цел да биде менаџер на Челзи уште 12 години, иако изминатото лето се врати во Лондон под услови во договорот коишто се најлоши за него во последните шест сезони од ка

 • Фудбал 20.12.2013 15:51

  Суарез не го менува дресот

  Иако пред почетокот на сезоната инсистираше да си замине од екипата од „Енфилд“ пред се затоа што на настапува во Лигата на шампионите и не беше конкурентна за трофејот во Премиер лигата, Луис Суарез сепак го продолжи договорот со Ливерпул до 2018-та година.

 • Фудбал 20.12.2013 14:42

  Македонија во петтата квалитативна група

  Европската фудбалска асоцијација го подготвува текот на квалификациите за следното Европско првенство во 2016 година во Франција, кое ќе се одигра во нов формат. На 15-то Европско првенство бројката од 16 селекции  ќе биде зголемена на 24 учесници на завршниот турнир.

 • Фудбал 20.12.2013 14:02

  Меси: Фаус не знае ништо за фудбалот

  Водечкиот клуб во шпанскиот фудбалски шампионат Барселона се соочува со ситуација некарактеристична за еден од светските великани во најпопуларниот спорт, откако Лионел Меси жестоко нападна еден од членовите на бордот на клубот, потпретседателот задолжен за финансии Хавиер Фаус, дека „не знае ниш

 • Фудбал 19.12.2013 14:20

  Квалификациски натпревари преку цела недела

  Рекорден број фудбалски репрезентации, 53, ќе учествуваат во квалификациите за ЕУРО 2016 во Франција, на коешто првпат ќе играат 24 земји учеснички.

 • Фудбал 19.12.2013 14:01

  Македонија место погоре на 83-то

  Иако го прескокна ноемврискиот термин на ФИФА за пријателски натпревари, македонската фудбалска репрезентација сепак ќе напредува за една позиција на новата ранг листа на светската куќа на фудбалот.

Pages