Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 26.02.2016 20:09

  Историска европска пресметка на Ливерпул и Манчестер Јунајтед

  Иако од минатата сезона во оваа фаза има само две екипи Севилја и Вилјареал, за квалитетот на осминафиналниот сегмент на УЕФА Европа лигата потврдуваат неколку факти.

 • Фудбал 24.02.2016 19:32

  Барселона сигурна, Јувентус ги задржа шансите

  Судејќи според резултатот од првите 90 минути, Арсенал нема да ја изнегне судбината од претходните судири со Барселона во Лигата на шампионите. Загубеното финале во 2006-та и елиминацијата во четврфтфиналето во 2010-та и во осминафиналето во 2011-та ќе се повторат и сезонава.

 • Фудбал 18.02.2016 13:31

  Реал и Волфсбург пред четврфинале

  „Со храбрата игра го преплашивме, но Реал е голема екипа затошто постигнува голови и од полушанси“, фудбалерот на Рома, Пјаниќ најдобро го опиша триумфот на кралскиот клуб на Олимпико од 2:0, прв на последните девет гостувања во Италија.

 • Фудбал 17.02.2016 15:42

  Главната сцена за Рома и за Реал Мадрид

  Осминафиналето во Лигата на шампионите е најголем успех за Гент и Волфсбург, но главната сцена сепак ќе им припадне на Рома и на Реал Мадрид. На деветото меѓусебно соочување му претходат богата историја и интересна статистика, но најважно е што и двете екипи имат иста амбиција, четвртфинале.

 • Фудбал 05.01.2016 21:03

  Кралот на Глаксијата предводник на Галактикоси

  Откако рафаел Бенитез доби отказ, неговиот наследник Зинедин Зидан пред 6000 гледачи го одржа првиот тренинг со фудбалерите на Реал Мадрид.

 • Фудбал 31.12.2015 17:10

  „Златната малина“ за Илчо Ѓорѓиоски!

  Фудбалот е крал на спортот. Нациите коишто го играат и го уживаат, го ставаат на пиедесталот на нивните листи. Но ние не можеме. Во 2015-та Македонија не победи ниту еднаш на квалификациски натпревар. Тишината на нашите стадиони го проби звучниот ѕид.

 • Фудбал 28.12.2015 17:17

  Фудбалска војна на сите против сите!

  Колку и да има анализи, тактики, предвидувања и подготовки, скриени или отворени намери, во фудбалот се се гледа на терен и лесно се мери. Состојбите кај нас се јасни. Фудбалот не оди напред, ниту стагнира! Тој тоне!

 • Фудбал 21.12.2015 20:56

  Осумгодишна суспензија за Блатер и за Платини

  Без оглед што повеќе инситуции водат правна постапка против нив, првата пресуда за Сеп Блатер и за Мишел Платини дојде од ФИФА.

 • Фудбал 15.12.2015 21:48

  Трајковски фудбалер на годината во изборот на ФФМ

  Фудбалската федерација на Македонија ги избра најдобрите во годината што изминува. За најдобар фудбалер во 2015 година е прогласен Александар Трајковски, стандардниот репрезентативец на Македонија.

 • Фудбал 10.12.2015 13:40

  Партизан нема да калкулира против Аугсбург

  Во седмиот настап во УЕФА лигата, Партизан има шанса по 11 години да презими во Европа, додека Аугсбург како дебитант е пред историска можност да се пласира во нокаут фазата.

Pages