Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 07.07.2016 13:40

  Полуфинале како финале пред финале!

  „Германија е Германија, најдобрата репрезентација во Европа и во светот, мундијалски шампион“, вели Дешам. „Играат агресивно, домаќини се, нивниот напад е многу добар, тоа се квалитетите на Франција“, изјави Лев пред второто полуфинале на Европското првенство во фудбал.

 • Фудбал 07.07.2016 13:36

  Трио фантастико

  Жист Фонтен во 50-те, Мишел Платини во 70-те и 80-те , Жан Пјер Папен во 80-те и 90-те, Тјери Анри на преминот во новото столетие! Сите се Французи, заедничко им се головите. Головите на големите натпреварувања, на кои Франција имала највисоки резултатски дострели!

 • Фудбал 06.07.2016 15:43

  Герет Бејл и Крис Колмен, велшката комбинација за успех

  Најскап играч на светот, а се уште без признание како доказ за тоа. Ја има несреќата да твори на фудбалскиот терен во ерата на Лионел Меси и на Кристијано Роналдо, коишто цела деценија се во мртва трка за бројни рекорди, за се, па и за Златната топка на ФИФА. Нему тоа не му е важно.

 • Фудбал 06.07.2016 15:41

  И кога не блеска, Кристијано Роналдо е Португалија

  Може ли да се замисли оваа португалска репрезентација без Кристијано Роналдо?!

 • Фудбал 06.07.2016 11:38

  Роналдо – Бејл, чија ѕвезда посилно сјае?

  ЕУРО 2016 го отвора полифиналното поглавје. Денеска има само две улоги, Португалија и Велс. На празното сценарио буквите ќе ги пишуваат репрезентации коишто се на две различни страни на медалите.

 • Фудбал 05.07.2016 17:45

  Голгетерски блесоци, голмански амбиси

  Историјата на фудбалот е испишана со многу ремек дела. Сегашноста нуди индустриска игра, резултатот е се, убавината не значи ако не ја овозможи крајната цел. Во фудбалот има се помалку фатазија, а има се повеќе стратегија. Но, дури и во такви услови, секогаш има бравури на зелениот правоаголник.

 • Фудбал 05.07.2016 16:40

  Полуфиналната луња доаѓа

  Наидува полуфиналната луња. Ќе се појави утре во Лион, а потоа ќе се спушти надолу кон Медитеранот, во Марсеј, каде што ќе удри со најсилен интензитет...

  Еуропеото влегува во најинтереесната и најдраматична фаза...!

 • Фудбал 04.07.2016 14:17

  Еден е Мишел Платини или Кристијано Роналдо!

  Еден е Мишел Платини, големи голгетери ги треселе мрежите на Европските првенства, некои од нив биле и најдобри стрелци, можеби неговиот вкупен рекорд ќе биде достигнат или надминат в среда, но 9-те гола на францускиот маестро на шампионатот во 1984-та година се неверојатен подвиг.

 • Фудбал 04.07.2016 13:01

  Заврши исландската бајка, Германија и Велс се ослабени

  Заврши исландското чудо на ЕУРО 2016. француското сино беше многу повпечатливо на „Стад Д Франс“. Домаќинот го разнесе дебитантот во привилегираниот континентален октет. Жиру, Погба, Гризман, Паје подготвени го дочекаа Исланд и го совладаа со 5-2.

 • Фудбал 03.07.2016 17:56

  Исландскиот брод и натаму плови на ЕУРО

  Секој што некогаш „играл топка“ или гледал како се игра, без оглед дали станал, важи или не важи за големо фудбалско име, знае каков фудбал игра Исланд! Па зошто тогаш никој не успеа да го запре на ЕУРО 2016?

Pages