Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 25.06.2016 20:10

  Велс ја доби британската пресметка со Северна Ирска

  Велс не беше подобар на теренот од Северна Ирска, но триумфираше со 1-0 и ќе игра во четвртфиналето на Европскиот фубалски шампионат во Франција. Автоголот на Герет Мек Оули во 75-тата минута ја направи разликата на теренот на „Паркот на пронцовите“ во Париз.

 • Фудбал 24.06.2016 21:10

  Швајцарија и Полска ја отвораат нокаут-фазата

  Осминафиналето на фудбалското ЕУРО ќе го почнат в сабота Швајцарија и Полска. Во Сент Етјен двобој на селекциите коишто завршија второпласирани и првпат ќе бидат дел од нокаут-фазата.

 • Фудбал 24.06.2016 21:08

  Себританско осминафинале во Париз

  Британците гласаа и излегоа од Европската унија, но нивниот фудбал е општоприсутен на ЕУРО 2016. Велшаните и Ирците веќе го обоија Париз во пресрет на нивниот утрешен дуел од осминафиналето. Две мали фудбалски нации со големо срце и страст.

 • Фудбал 24.06.2016 18:04

  Хрватската игра или португалската статистика!

  Еуфорија во Хрватска предизвикана од добрите игри и пред се од победата против Шпанија, оптимизам во Португалија базиран на позитивната статистика и на разбудениот Кристијано Роналдо, во пресрет на осминафиналниот дуел на Европското првенство во фудбал во Франција.

 • Фудбал 23.06.2016 08:20

  Следува вистинското Европско првенство

  Новиот формат со 24 репрезентации автоматски значи поинакво Европско првенство, но сепак теренот, а не хартијата влијае на невообичаената фаза по групи на 15-от фудбалски континентален шампионат.

 • Фудбал 13.06.2016 10:45

  Шпанија тргнува по третата титула по ред

  Европскиот шампион Шпанија ја почнува одбраната на титулата, четвртиот ден на фудбалското континентално првенство го содржи првото дерби, Белгија -Италија. 
   
 • Фудбал 03.06.2016 18:59

  ЕУРО 2016 ексклузивно на Македонската телевизија

  Од 10 јуни до 10 јули, најважната споредна работа на светот, фудбалот по 15-ти пат ќе биде во полн европски сјај.

 • Фудбал 27.05.2016 21:26

  Македонија преку Украина кон ЕУРО 2017

  Оддамна некоја македонска фудбалска репрезентација не била конкурентна во некој квалификациски циклус, како што е сега селекцијата до 21 година во обидот да оствари историски пласман на Европско првенство. Нашите млади фудбалери како гости ја совладаа Украина со 2:0.

 • Фудбал 23.05.2016 20:41

  Англија во победничка форма и против Турција

  Англија е единствената репрезентација којашто со максимални 10 победи се пласираше на претстојното Европско фудбалско првенство, па Гордиот Албион со триумф против Турција од 2:1 ги почна подготовките.

 • Фудбал 23.05.2016 20:39

  Македонија без Хасани против Азербејџан и Иран

  Како 141-ва на ФИФА ранг листата, за македонската репрезентација нема неважни натпревари, па такви ќе бидат пријателските на 29 мај против Азербејџан во австријски Швадорф и со Иран во Скопје на 2 јуни.

Pages