Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 24.06.2016 21:08

  Себританско осминафинале во Париз

  Британците гласаа и излегоа од Европската унија, но нивниот фудбал е општоприсутен на ЕУРО 2016. Велшаните и Ирците веќе го обоија Париз во пресрет на нивниот утрешен дуел од осминафиналето. Две мали фудбалски нации со големо срце и страст.

 • Фудбал 24.06.2016 18:04

  Хрватската игра или португалската статистика!

  Еуфорија во Хрватска предизвикана од добрите игри и пред се од победата против Шпанија, оптимизам во Португалија базиран на позитивната статистика и на разбудениот Кристијано Роналдо, во пресрет на осминафиналниот дуел на Европското првенство во фудбал во Франција.

 • Фудбал 23.06.2016 08:20

  Следува вистинското Европско првенство

  Новиот формат со 24 репрезентации автоматски значи поинакво Европско првенство, но сепак теренот, а не хартијата влијае на невообичаената фаза по групи на 15-от фудбалски континентален шампионат.

 • Фудбал 13.06.2016 10:45

  Шпанија тргнува по третата титула по ред

  Европскиот шампион Шпанија ја почнува одбраната на титулата, четвртиот ден на фудбалското континентално првенство го содржи првото дерби, Белгија -Италија. 
   
 • Фудбал 03.06.2016 18:59

  ЕУРО 2016 ексклузивно на Македонската телевизија

  Од 10 јуни до 10 јули, најважната споредна работа на светот, фудбалот по 15-ти пат ќе биде во полн европски сјај.

 • Фудбал 27.05.2016 21:26

  Македонија преку Украина кон ЕУРО 2017

  Оддамна некоја македонска фудбалска репрезентација не била конкурентна во некој квалификациски циклус, како што е сега селекцијата до 21 година во обидот да оствари историски пласман на Европско првенство. Нашите млади фудбалери како гости ја совладаа Украина со 2:0.

 • Фудбал 23.05.2016 20:41

  Англија во победничка форма и против Турција

  Англија е единствената репрезентација којашто со максимални 10 победи се пласираше на претстојното Европско фудбалско првенство, па Гордиот Албион со триумф против Турција од 2:1 ги почна подготовките.

 • Фудбал 23.05.2016 20:39

  Македонија без Хасани против Азербејџан и Иран

  Како 141-ва на ФИФА ранг листата, за македонската репрезентација нема неважни натпревари, па такви ќе бидат пријателските на 29 мај против Азербејџан во австријски Швадорф и со Иран во Скопје на 2 јуни.

 • Фудбал 17.05.2016 16:24

  Германија без драстични промени

  Селекторот на светскиот првак Германија, Јоаким Лев ќе го освежува соатавот за Европксото првенство Франција, но меѓу фудбалерите кои на мундијалот во Бразил не беа во прв план. Исклучок се Лам, Клосе, Мертесакер и Гроскројц кои ја завршија репрезентативната кариера.

 • Фудбал 17.05.2016 14:35

  Шпанија без 13 фудбалери од шампионската 2012

  Откако пред четири години стана првата репрезентација којашто ја одбранила титулата, Шпанија ќе се обиде да го надополни успехот со хет - трик трофеи на Европските првенства.

Pages