Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 16.03.2016 17:15

  Атлетико и Манчестер Сити во четвртфиналето

  Реал Мадрид, Пари Сен Жермен, Манчестер Сити, Атлетико Мадрид, Бенфика, Волфсбург. Во четвртфиналното друштво од фудбалската Лига на шампионите има место за уште две екипи. Каков и да е расплетот на последните два дуела од осминафиналето, јасно е дека тоа ќе бидат гиганти на светскиот спорт.

 • Фудбал 14.03.2016 16:31

  Домашните екипи со предност во реваншите

  Пари Сен Жермен, Реал, бенфика и Волфсбург, во четвртфиналето на  фудбалската Лига на шампионите се пласираа со по две победи. Во втората половина осминафинални - реванши, поголеми шанси за комплетирање на елитната осумка имаат домашните екипи.

 • Фудбал 14.03.2016 16:30

  Квалитетот останува, конкуренцијата се заострува

  Македонската ракометна репрезентација ја очекува историска пролет, квалификациите за Олимписките игри и мундијалскиот бараж.. Секој квалитетен ракометар е добредојден, но селекторот Ивица Обрван сепак мораше да ја намали конкуренцијата.

 • Фудбал 10.03.2016 17:10

  Нокаут меч во Лига Европа за Ливерпул и Манчестер Јунајтед

  Oсминафиналето во фудбалската Лига Европа како никогаш порано нуди спектакуларна пресметка меѓу најуспешните англиски клубови во историјата.

 • Фудбал 03.03.2016 16:58

  Македонската фудбалска репрезентација остана на 138-то место

  Во фудбалот веќе немаме ниту повремени резултатски блесоци. Без оглед што многумина со право ја критикуваат методологијата на ФИФА за одредувањето на ранг листата, сепак таа постои и е показател. За нас се понепријатен.

 • Фудбал 02.03.2016 19:54

  100 дена до ЕП во Франција

  100 дена до почетокот на 15-то Европско првенство во фудбал, УЕФА можеби е во криза, нема претседател, Платини е суспендиран, ниту генерален секретар, Инфантино сега е прв човек на ФИФА, но најважната споредна работа на светот од 10 јуни до 10 јули ќе го тресе стариот континент.

 • Фудбал 02.03.2016 19:53

  Работнички и Шкендија со предност во реваншите

  Куп натпреварувањата се интересни и затоашто во нив нема апсолутни фаворити, но Работнички и пред се  Шкендија не дозволија изненадувања во првите мечеви од фудбалsкото полуфинале.

 • Фудбал 02.03.2016 19:51

  Галатасарај надвор од Европа една година

  Поради нарушување на финасискиот фер - плеј, УЕФА го казни Галатасарај којшто следната сезона нема да има право да игра во некој од европските купови.

 • Фудбал 26.02.2016 20:11

  Џани Инфантино нов претседател на ФИФА

  По 17 годишното владењее на Сеп Блатер и по корупцискиот скандал, Џани Инфантино е избран за нов претседател на ФИФА со мандат до 2019-та година.

 • Фудбал 26.02.2016 20:09

  Историска европска пресметка на Ливерпул и Манчестер Јунајтед

  Иако од минатата сезона во оваа фаза има само две екипи Севилја и Вилјареал, за квалитетот на осминафиналниот сегмент на УЕФА Европа лигата потврдуваат неколку факти.

Pages