Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 27.05.2016 21:26

  Македонија преку Украина кон ЕУРО 2017

  Оддамна некоја македонска фудбалска репрезентација не била конкурентна во некој квалификациски циклус, како што е сега селекцијата до 21 година во обидот да оствари историски пласман на Европско првенство. Нашите млади фудбалери како гости ја совладаа Украина со 2:0.

 • Фудбал 23.05.2016 20:41

  Англија во победничка форма и против Турција

  Англија е единствената репрезентација којашто со максимални 10 победи се пласираше на претстојното Европско фудбалско првенство, па Гордиот Албион со триумф против Турција од 2:1 ги почна подготовките.

 • Фудбал 23.05.2016 20:39

  Македонија без Хасани против Азербејџан и Иран

  Како 141-ва на ФИФА ранг листата, за македонската репрезентација нема неважни натпревари, па такви ќе бидат пријателските на 29 мај против Азербејџан во австријски Швадорф и со Иран во Скопје на 2 јуни.

 • Фудбал 17.05.2016 16:24

  Германија без драстични промени

  Селекторот на светскиот првак Германија, Јоаким Лев ќе го освежува соатавот за Европксото првенство Франција, но меѓу фудбалерите кои на мундијалот во Бразил не беа во прв план. Исклучок се Лам, Клосе, Мертесакер и Гроскројц кои ја завршија репрезентативната кариера.

 • Фудбал 17.05.2016 14:35

  Шпанија без 13 фудбалери од шампионската 2012

  Откако пред четири години стана првата репрезентација којашто ја одбранила титулата, Шпанија ќе се обиде да го надополни успехот со хет - трик трофеи на Европските првенства.

 • Фудбал 28.04.2016 22:04

  Тројца шампиони и една „подморница“

  За победникот во УЕФА Европа лигата наградата е двојна, пласман во елитното натпреварување и се разбира трофејот којшто во четворката полуфиналисти го нема освоено само Вилјареал.

 • Фудбал 26.04.2016 23:25

  Манчестер Сити - Реал Мадрид 0:0

  Без голови во Манчестер, па мадридскиот дуел ќе решава за финалистот во фудбалската Лига на шампионите од пресметката меѓу Сити и Реал.

 • Фудбал 26.04.2016 18:57

  Полицијата виновна за 96-те жртви на Хилсборо

  1989-та година во пресрет на мечот од ФА купот со Нотинген Форест, навивачите на Ливерпул не придонеле со ништо за трагедијата, полицијата направила серија грешки, реши британскиот суд откако во 2012-та ја поништи првата пресуда и нареди нова истрага.

 • Фудбал 26.04.2016 18:55

  Според бројките, Реал е фаворит против Сити

  Најголемит дел статистички податоци се на страната на Реал, особено што за Сити ова ќе биде прво елитно полуфинале, претходните две ги одигра пред 45 години, но во сега непостоечкиот Куп на победниците на куповите.

 • Фудбал 12.04.2016 17:19

  Четвртфинале - реванши

  Во четвртфиналето на Лигата на шампионите не е важно дали некој е дебитант, домашниот терен и не е голема предност. Величината на Реал не им значеше ништо на фудбалерите на Волфсбург во првиот натпревар, но во Мадрид сигурно ќе биде поинаку.

Pages