Брисел

Реакции по Брегзит

Политичките лидери во Брисел уверуваат дека се подготвени за ова негативно сценарио, велат дека Европската унија ќе продолжи нормално да функционира...

Повеќе
Проекти

Инфраструктурни инвестиции

Владата, ќе продолжи со проектите за подобрување на условите за живот на граѓаните. Продолжува инвестицискиот циклус во кој се подобрува инфраструктурата, рече премиерот Димитриев

Повеќе
Брегзит

Британија ја напушта ЕУ

Британскиот премиер Дејвид Камерон си поднесе оставка по вчерашниот референдум на кој мнозинството Британци се изјаснија за напуштање на Европската Унија...

Повеќе
Финансии

Денарот останува стабилен

Нестабилните глобални финансиски движења ќе продолжат и во наредните години, неизвесноста ќе расте, но денарот останува стабилен, вели гувернерот Богов...

Повеќе
  • По вчерашниот референдум на кој мнозинството Британци се изјаснија за напуштање на Европската Унија, британскиот премиер Дејвид Камерон си поднесе оставка. Шкотските националисти најавија нов референдум за независност. Се стравува дека чекорот на Британците можат да го следат и други. Французинката Ле Пен и холанѓанецот Вилдерс побараа референдуми во сопствените држави, за како што велат „ослободување од бриселската бирократија“. Неофицијално деталите за излегувањето од ЕУ ќе се договараат наесен...

  • Откако „Гугл“ лани ја покрена програмата Андроид секјурити ревардс, подели над 550.000 американски долари на сметки на 82 лица кои успеале да најдат безбедносни пропусти во најраширениот оперативен систем на пазарот.

    На пример, најуспешниот „ловец на багови‟ успеал да заработи 75.750 долари, бидејќи пронашол 26 безбедносни пропусти.