Кошарка

Блог вести

• Кошарка 20.12.2016 18:11

Последната секунда решавачка на два меча

Два од петте НБА натпревара беа решени во последната секунда. Оклахома дома загуби од Атланта со 110:108, откако по промашувањата на Вестбрук, судиите ја прегледаа снимката и решија дека Адамс задоцнил со забивањето.

• Кошарка 16.12.2016 21:11

Победи на Голден Стејт и Сан Антонио

НБА шампионот Голден Стејт и натаму има најдобар ефект сезонава и ја одржува предноста од две победи повеќе во однос на Сан Антонио. 23-от триумф, Вориорс го остварија дома против Њујорк со 103:90, откако третпат сезонава собраа 40 плус асистенции, синоќа 41.

• Кошарка 10.12.2016 20:20

Морнар - МЗТ Скопје Аеродром 65:64

МЗТ Скопје и натаму е гостин каков што посакуваат АБА противниците, аеродромци загубија и од Морнар со 65:64.

• Кошарка 13.11.2016 14:37

Ништо ново во Ново Место

Само едно добро полувреме и се разбира нов пораз на МЗТ Скопје во Јадранската лига. На паркетот кај Крка со 97-87, иако македонскиот првак имаше контрола во првите 20 минути.

• Кошарка 12.10.2016 20:31

Болен пораз на МЗТ кај Лиеткабелис (90:89)

Од дното до врвот, а на крајот пак пораз. На тој начин може да се опише гостувањето на МЗТ Скопје кај Лиеткабелис во првото коло од Еврокупот.

• Кошарка 01.10.2016 20:25

Крка – Карпош Соколи 81:64

Со само десетина добри минути не може да се избегне пораз во Јадранската лига. Квалитетот на АБА друштвото Карпош Соколи го почувствува во Ново Место.

• Кошарка 28.08.2016 18:16

Противниците губат, импулс за самодоверба

Македонската кошарка ќе се обиде да остане во друштвото редовни учесници на континенталните собири.

• Кошарка 27.07.2016 20:40

Трајковски надвор од македонската репрезентација

Нема добри македонски кошаркарски вести, откако добил слободен ден поради приватни причини, Бојан Трајковски не се вратил во репрезентацијата којашто се подготува за квалификациите за Европското првенство, па селекторот Драган Раца веќе не смета на него.

• Кошарка 27.07.2016 20:39

Четврти пораз за македонските јуниорки

Македонската ререзентација за кошаркарки до 18 години реди само порази на Европсото првенство - Б дивизија во Сараево, БиХ.

• Кошарка 03.06.2016 19:01

Голден Стејт - Кливленд 104:89 (1:0)

Минатата сезона Голден Стејт во НБА финалето беше подобар од Кливленд со 4:1, Кавалирс сега се посилни за Ирвинг и за Лав, но сепак го загубија првиот натпревар со 104:89.