Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 12.10.2016 20:31

  Болен пораз на МЗТ кај Лиеткабелис (90:89)

  Од дното до врвот, а на крајот пак пораз. На тој начин може да се опише гостувањето на МЗТ Скопје кај Лиеткабелис во првото коло од Еврокупот.

 • Кошарка 01.10.2016 20:25

  Крка – Карпош Соколи 81:64

  Со само десетина добри минути не може да се избегне пораз во Јадранската лига. Квалитетот на АБА друштвото Карпош Соколи го почувствува во Ново Место.

 • Кошарка 28.08.2016 18:16

  Противниците губат, импулс за самодоверба

  Македонската кошарка ќе се обиде да остане во друштвото редовни учесници на континенталните собири.

 • Кошарка 27.07.2016 20:40

  Трајковски надвор од македонската репрезентација

  Нема добри македонски кошаркарски вести, откако добил слободен ден поради приватни причини, Бојан Трајковски не се вратил во репрезентацијата којашто се подготува за квалификациите за Европското првенство, па селекторот Драган Раца веќе не смета на него.

 • Кошарка 27.07.2016 20:39

  Четврти пораз за македонските јуниорки

  Македонската ререзентација за кошаркарки до 18 години реди само порази на Европсото првенство - Б дивизија во Сараево, БиХ.

 • Кошарка 03.06.2016 19:01

  Голден Стејт - Кливленд 104:89 (1:0)

  Минатата сезона Голден Стејт во НБА финалето беше подобар од Кливленд со 4:1, Кавалирс сега се посилни за Ирвинг и за Лав, но сепак го загубија првиот натпревар со 104:89.

 • Кошарка 27.05.2016 21:29

  Голден Стејт - Оклахома 2:3

  Голден Стејт славеше пртоив Оклахома со 120:111 и не дозволи крај на финалната НБА серија во западната конференција. Шампион намали на 3:2 преживеа барем уште два дена до гостувањето во Оклахома Сити, благодарение на Стеф Кари кој реализираше 31 поен, 7 скока, 6 асистенции и 5 украдени топки.

 • Кошарка 23.05.2016 20:43

  Оклахома - Голден стејт 133:105 (2:1)

  НБА шампионот Голден Стејт е во проблематична ситуација како и минатата сезона во плеј - офот, тогаш губеше од Мефис и Кливленд со 2:1, а сега од Оклахома во полуфиналето на западната конференција.

 • Кошарка 18.05.2016 15:02

  МЗТ Скопје кон петтата, Куманово кон првата титула

  МЗТ Скопје и Куманово вечерва во СЦ „Јане Сандански“ стартуваат во финалната „плеј оф“ серија од кошаркарското првенство на Македонија. За тимот од главниот град тоа е 11 финале или 5-то едноподруго , во кое ќе се борат за својата 5-та титула.

 • Кошарка 13.05.2016 12:25

  Антиќ во Берлин за трета титула

  Двајца Македонци го освојувале елитното европско клупско натпреварување, Петар Наумовски и Перо Антиќ, но кошаркарот на Фенербахче има можност за трет трофеј во Евролигата.

Pages