Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 10.07.2015 21:06

  Илиевски во италијанска Орландина

  И на 35 години македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски ќе ја продолжи кариерата на врвно ниво. По Цибона минатата сезона, Илиевски ќе се пресели во Орландија, поточно ќе се врати во Италија.

 • Кошарка 02.07.2015 19:22

  Митев во Кожув, Ниоловски во Фени

  Боби Митев се врати во македонската кошарка. По МЗТ Скопје Аеродром, Митев ќе биде тренер на Кожув. Амбицијата на гевгеличани е следната сезона со домашни играчи да ја освојат балканската БИБЛ лига.

 • Кошарка 29.06.2015 19:06

  Ренова сака да не прими гол

  Во фудбалот се уште нема регионална лига, па македонските претставници своите квалитети ги покажуваат на пошироко географско подрачје. Ренова ја доби молдавска Дачија за противник во првото квалификациско коло од УЕФА Европа лигата.

 • Кошарка 29.06.2015 19:04

  МЗТ го чека потписот на Пипан

  Откако стана јасно дека Јадранската лига ќе постои и наредната сезона, МЗТ Скопје се обидува да го оформи тимот којшто треба да ја одбрани домашната шампионска круна, да ја врати куп титулата и да го поправи пласманот во однос регионалното друштво.

 • Кошарка 17.06.2015 20:50

  Заре Марковски нов спортски директор

  Се во Кошарларската федерација е подредено на настапот на македонската репрезентација на септемврискиот Европски шампионат, па Заре Марковски е нов спортски директор.

 • Кошарка 12.06.2015 20:57

  2-2 во големото финале

  Екипата на Голден Стејт го врати брејкот од вториот натпревар во финалната серија на американската професионална кошаркарска лига и со гостинскиот триумф над Кливленд со 103-82 израмни на 2-2 во серијата подобар од 7.

 • Кошарка 05.06.2015 18:03

  Драматичен старт на финалето

  Како што доликува на големо финале.

 • Кошарка 03.06.2015 12:28

  Самарџиски: „Ова ми е најдрага титула“

  МЗТ Скопје четврти пат се разбуди како шампион. Аеродромци и понатаму се доминантната сила во македонската кошарка. По Фени Индустри, Кожув и Работнички во изминатите три години, ниту Куманово не успеа да ги симне од престолот.

 • Кошарка 01.06.2015 20:27

  МЗТ води, Куманово се жали, кошарка нема!

  Иако не нуди квалитет во споредба со регионот, за пошироки рамки и да не зборуваме, македонската клупска кошарка го освојува почетокот и на овие спортски вести.

 • Кошарка 31.05.2015 22:49

  МЗТ Скопје триумфално низ Куманово

  Кошаркарите на МЗТ Скопје се единствените кои сезонава славеа во Куманово и со вториот триумф се доближија на победфа до четвртата шампионска титула. Аеродромци поведоа со 2:0 во финалчната плеј – од серија, откако слевеа во Куманово со 107:2102 по продолженија.

Pages