Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 22.04.2016 17:22

  Голден Стејт „падна“ во Хјустон, Торонто и Оклахома славеа на гости

  Џејмс Харден постигна 35 поени 8 скокови и 9 асистенции во минималната победа на Хјустон против Голден Стејт од 97 :96, вклучувајќи го победоносниот кош на помалку од 3 секунди до крајот.

 • Кошарка 21.04.2016 17:54

  Домашни победи за 2:0

  Кливленд, Мајами и Клиперс максимално ја искористија предноста на домашниот паркет во првите два меча во стартното коло од НБА доигрувањето. За водство од 2:0 најдобрата екипа на истокот, Кливленд славеше против Детроит со 107:90, благодарение најмногу на 20-те тројки.

 • Кошарка 17.04.2016 19:02

  Голден Стејт шампионски против Хјустон

  Голден Стејт одигра егзибициски и оствари убедлива победа над Хјустон од 104 :78 во првиот “плеј оф“ натпревар во НБА лигата. Свое шоу имаше Стеф Кари со 24 поени во првото полувреме кога домашните направија предност 27 разлика.

 • Кошарка 05.04.2016 18:22

  МЗТ Скопје - Работнички секогаш ќе биде дерби

  Речиси и дека нема дилеми дека аеродромци ќе стартуваат од најдобрата позиција и директно во полуфиналето од доигрувањето, но петтопласираниот Работнички пред седум кола покажа дека нема респект кон квалитетот на АБА лигашот.

 • Кошарка 05.04.2016 18:20

  Виланова НЦАА шампион

  Кошаркарската унизервитетска титула е многу ценета, учеството на фајнл - фор турнирот значи чекор поблиску до НБА, финалињата речиси задиолжително драматични. Така беше и во 77-от завршен меч на НЦАА лигата којшто на стадионот во Хјустон го следеа 74.340 гледачи.

 • Кошарка 31.03.2016 19:25

  Вориорс на четири победи до рекордот на Булс

  На патот на одбраната на титулата, кошаркарите на Голден Стејт се обидуваат да соборат што повеќе екипни и индивидуални рекорди. Против Јута се помачија, но по дополнителни пет минути славеа на гостувањето со 103:96 што е 68 победа на Вориорс коишто имаат само седум порази.

 • Кошарка 30.03.2016 17:31

  Голден стејт чекори незапирливо

  Голден стејт сериозно го загрозува рекордот на Чикаго од натпреварувачката 1995-та/96-та кога „биковите“ остварија биланс од 72 победи и десет порази во основниот дел од сезоната.  Актуелниот првак дома го совлада Вашингтон со 102-94 и го прослави 67-от триумф на 74-от меч.

 • Кошарка 20.03.2016 19:38

  Сан Антонио го запре Голден Стејт, Мајами одново подобар од Кливленд

  Во дуелот кој многумина го гледаат како финале на плеј офот во Западната конференција, шампионот од 2014 беше подобар од актуелниот со 87 :79. Мечот ќе се памети и по тоа што Тим Данкан за првпат во својата кариера по 1,382 натпревара не беше стартер и постигна само еден поен.

 • Кошарка 17.03.2016 19:55

  МКФ лојална на ФИБА

  Македонската кошаркарска федерација одлучи да биде лојална на ФИБА како нејзина матична асоцијација во војната со УЛЕБ.

 • Кошарка 17.03.2016 19:39

  50-та домашна победа на Голден Стејт

  Голден Стејт - Њујорк 121:85, 50-то домашна победа по ред на НБА шампионот зачинета со 34 поени на Кари, осум тројки од 13 обиди. На 15 меча да крајот на лигашкиот дел, Вориорс имаат 61 победа и 6 порази, рекордот на Чикаго од пред 20 години е 72-10.

Pages