Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 12.01.2016 19:45

  Голден Стејт го “брка“ рекордот на Чикаго од 1997 година

  Стеф Кари доби многу дуели сезонава, го доби и Двејн Вејд во најновото шоу на Голден Стејт во Сакраменто.

 • Кошарка 10.01.2016 18:28

  Голден Стејт продолжува да “гази“ во НБА

  Стеф Кари беше безмилосен против помладиот брат Сет во 35 сезонска победа на Голден Стејт во Сакраменто. Најдобриот играч и стрелец во лигата постигна 38 поени, меѓу кои 8 тројки од 14 обиди имаше и 11 асистенции и 4 скокови во победата од 128 :116.

 • Кошарка 06.01.2016 19:09

  Голден Стејт незапирлив, во Далас две продолженија

  Голден Стејт се прошета во Лос Анџелес, а Далас и Сакраменто играа две продолженија и ги тренираа нервите. Тоа се двата главни наслова од НБА лигата.

 • Кошарка 03.01.2016 19:30

  Нова победа на МЗТ Скопје, за 5 место во АБА лигата

  МЗТ Скопје успешно ја почна Новата година, со убедлив гостински триумф над Игокеа од 86 :70. Мечот обилуваше со пресврти и големи осцилации во двата тима, а стартуваше со 9 :1 за домашниот тим за само две ипол минути игра.

 • Кошарка 02.01.2016 20:03

  Првојануарска вечер за домаќините

  Еден од поинтересните натпревари одиграа фенерџиите во двете конференции Лос Анџелес Лејкерс од западната и Филаделфија од источната конференција.Со одлична завршна четвртина во која Лејкерси постигнаа третина од вкупниот број поени со 93-84 и го нанесоа и 32-от пораз на Филаделфија,ја забележаа

 • Кошарка 01.01.2016 18:52

  Голден Стејт и без Стеф Кари шампионски во Хјустон

  Последниот ден од минатата година беше работен за 12 НБА екипи, а во 6те меча најголемо внимание привлече гостувањето на Голден Стејт во Хјустон, за нова спектакуларна победа на бранителот на титулата  Шампионот одигра шампионски и славеше во ефикасен и динамичен дуел со 114 :110, со што не дозво

 • Кошарка 31.12.2015 13:13

  Голден Стејт загуби, Филаделфија победи

  Реткост е сезонава во НБА лигата, Голден Стејт да загуби, а Филаделфија да победи, но тоа се случи во иста ноќ. Шампионот е поинаква екипа без најдобриот кошаркар Кари, па беше поразена на гостувањето кај Далас со 114:91.

 • Кошарка 23.12.2015 14:27

  Коби Брајант како во најдобрите времиња

  Четири НБА натпревари во коишто главното шоу го приреди Коби Брајант. Ветеранот покажа зошто е еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, па во првиот натпревар по паузата поради повредата реализираше 31 поен и 5 асистенции.

 • Кошарка 12.12.2015 17:14

  Клучен меч за МЗТ Скопје

  Дулеот на македонскиот шампион со најтрофејната словенечка екипа, ќе реши неколку битни прашања за МЗТ Скопје.

 • Кошарка 08.12.2015 19:22

  Филаделфија со 22 пораз, Вашингтон го “симна“ Мајами од челното место на Истокот

  Кошаркарите на Сан Антонио ја остварија деветтата победа во последните 10 натпревари откако ја понижија Филаделфија пред нејзините гледачи со 119:68. Мечот беше решен уште во првото полувреме кога “мамузите“ водеа со 55:19 и до крајот немилосрдно го полнеа противничкиот кош.

Pages