Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 13.11.2015 17:11

  Десетта победа за Голден Стејт

  Голден Стејт шампионски влезе во новата сезона во Ен-Бе-А лигата. Максималната десетта победа ја забележа на гости кај Минесота со 129-116, повторно со исклучителен ефект на Стивен Кари кој постигна 46 кошеви, во натпреварувачката 2015-та/16-та, третпат повеќе од 40.

 • Кошарка 10.11.2015 16:00

  Голден Стејт незапирлив

  Перфектниот почеток на сезоната на НБА шампионот не го спречи ниту Детроит, па Голден Стејт ја оствари и осмата победа во исто толку натпревари. 109:95 за Вориорс, благодарени на последниот период во којшто Пистонс влегоа со само поен негатива.

 • Кошарка 09.11.2015 16:27

  По 8 години Детроит славеше во Портланд

  40 поени на Џексон и 29 на Драмонд за единствената гостинска победа во најновата понуда на НБА лигата. По цели 8 години Детроит славеше кај Портланд со 120-103 за петти триумф сезонава.

 • Кошарка 09.11.2015 15:59

  Јадранскиот против македонскиот шампион

  Шампионот во Јадранската лига не може да не биде носител на фаворитската улога кога гостува во Скопје. Но македонскиот првак лани го намачи белградскиот тим, а пред две години го совлада пред своја публика.

 • Кошарка 05.11.2015 15:03

  Пет земји во најтесниот круг за организатори

  Пет земји истакнаа кандидатура за организација на Европското кошаркарско првенство во 2017-та. ФИБА Европа денеска објави дека Финска, Израел, Полска, Романија и Турција го испочитувале рокот и се пријавиле за домаќини на следниот, 40-ти Евробаскет.

 • Кошарка 04.11.2015 15:48

  Победнички императив за Куманово против КТП

  Вицешампионското место во ланското првенство го охрабри Куманово наместо во балкански, сезонава да се тестира во континентални рамки, во ФИБА Европа купот. Откако загуби на гостувањето кај Турк Телеком со 22 коша, македонскиот претставник денеска ќе го пречека КТП.

 • Кошарка 03.11.2015 17:27

  Леброн соборува рекорди

  Четири гостински победи, новиот рекорд на Леброн Џејмс кој стана најмлад играч во историјата на НБА со 25.000 постигнати поени и триумфот на Голден Стејт над Мемфис изразен со 50 поени разлика беа главното обележје на 7-те средби одиграни во американската професионална кошаркарска лига.

 • Кошарка 31.10.2015 21:07

  Лекцијата не е научена, пораз по ист рецепт и во Ново Место

  72:68 за Крка. Се што изградија во првите 20 минути, урнаа за само 5 во третиот период, кошаркарите на МЗТ Скопје. Во многу нешта, овој загубен меч наликуваше на оние кај Мега и Партизан, па сега може слободно да се прашаат себе си што ќе беше ако од тие три средби извлечеа три победи.

 • Кошарка 30.10.2015 15:59

  МЗТ на гости кај Крка

  Аеродромци немале серија од три јадрански победи, не паметат од кога. МЗТ игра во одлична форма во регионот, по неубедливиот старт на четвртата регионална сезона. Но, следниот противник е еден од „незгодните“ за македонскиот шампион.

 • Кошарка 30.10.2015 15:58

  Три средби во НБА понудата, сите на линијата на возбудата

  Клиперс ја забележаа и втората победа во новиот шампионат, со убедлив перформанс против Далас, 104:88. На фронталната линија беа Де Андре Џордан и Дирк Новицки, кои што неколку пати директно се пресметаа, за среќа само кошаркарски.

Pages