Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 03.01.2014 15:39

  Антиќ во друштво на 20 личности кои ќе ја одбележат 2014 година

  Првиот Македонец во НБА лигата Перо Антиќ се најде во друштво на 20 личности кои би требало да ја одбележат 2014-та година во изборот на американскиот сајт „Creative Loafing Atlanta “.

 • Кошарка 03.01.2014 13:03

  Против Солнок враќање на победнички патеки

  Со силно изразена фаворитска улога, МЗТ Скопје ќе го пречека Солнок во 15-то коло од Јадранската лига.

 • Кошарка 03.01.2014 12:13

  Отворање на новата натпреварувачка фаза

  Возбудливиот фестивал под кошевите продолжува. На полигонот на елитниот европски кошаркарски куп останаа 16 - те екипи, кои ја започнаа битката за нокаут фазата. Првите соочувања минуваат главно со очекуваните резултати.

 • Кошарка 03.01.2014 11:29

  Домашни порази на Мајами, Сан Антонио и на Оклахома Сити

  Ретки се НБА ноќите, во коишто на домашен паркет губат и шампионот и вицешампионот во Лигата. Иако на Флорида заминаа по седмата последовна победа, Голден стејт Вориорс прежалени истрчаа на теренот на првакот Мајами.

 • Кошарка 02.01.2014 12:31

  Индијана се сопна, Денвер тоне, 236 коша во Минеаполис

  Во новата 2014, Индијана влезе со најдобар биланс во НБА лигата (25-5), но во првојануарската вечер потклекна во Торонто. Репторс продолжуваат како преродени по трампата со којашто Руди Геј го испратија во Сакраменто.

 • Кошарка 02.01.2014 11:57

  Почнува ТОП 16 фазата

  Најдобрите 16 екипи во кошаркарската Евролига денеска ќе го отворат вториот групен сегмент во елитната клупска конкуренција. Во него сите ривали ќе влезат од почетна позиција, што значи дека не се бројат досегашните резултати.

 • Кошарка 01.01.2014 18:05

  18-та победа за Атланта и за Антиќ

  И во преминот од 2013-та во 2014-та, НБА ноќта имаше македонски шмек. Атланта ја оствари 18-тата победа и тоа на гости кај Бостон. Во триумфот од 92:91 Перо Антиќ учествуваше со 22 минути и со по пет поени и скока.

 • Кошарка 30.12.2013 14:04

  Џикиќ најавува подмладување, можна е и натурализација на нови играчи

  Македонската јавност го запозна новиот селектор на кошаркарите. Србинот Александар Џикиќ ги претстави своите идеи, пред и официјално да седне на жешкото столче. За само 4 години, А селекцијата стигна до височините резервирани за ретките видови, за потоа да тресне на земја под прав агол.

 • Кошарка 30.12.2013 12:42

  20 минута за Антиќ во осмиот пораз на Атланта

  Во отсуство на повредениот Хорфорд, македонскиот кошаркар Перо Антиќ втор меч по ред доби солидна НБА минутажа и за 20-те минати на паркетот во Орландо, оствари ефект од по пет поени и скокови. Атланта сепак загуби со 109:102. Афало беше најпрецизен кај домаќините со 21 поен.

 • Кошарка 29.12.2013 17:13

  Антиќ ја спаси Атланта со тројка на три секунди до крајот

  Перо Антиќ ја искористи шансата да одигра значајна ролја во еден НБА триумф на Атланта Хоукс. Најзаслужен е што неговиот тим избегна пораз од Шарлот Бобкетс во регуларното време, за потоа, по дополнителни пет минути да запише втор последовен успех изборен по продолжение. 

Pages