Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 27.12.2013 14:11

  Победа за Атланта и Антиќ во драмата во Кливленд

  Атланта на македонскиот кошаркар Перо Антиќ победоносно учествуваше во еден од двата драматични меча од вкупно четирите одиграни синоќа во НБА лигата. Дури по две продолженија, Атланта славеше на гости кај Кливленд со 127:125.

 • Кошарка 26.12.2013 13:28

  Антиќ честиташе на македонски!

  Како дел од традицијата, екипите во НБА лигата испратија божикна и новогодишна видео честитка до своите навивачи, а обраќањето на Перо Антиќ беше на македонски јазик:

 • Кошарка 26.12.2013 13:18

  За Божик со кратки ракави

  Спортот преку „барата“ пред се е забава, па без него не  може и на најголемите празници. Божикната вечер беше одбележана со пет натпревари во НБА лигата, на коишто кошаркарите не играа во традиционалните дресови, туку во маички со кратки ракави.

 • Кошарка 25.12.2013 14:11

  Ѓорѓевиќ селектор на Србија

  Некогаш големиот кошаркар Александар Ѓорѓевиќ и официјално е промовиран во селектор на репрезентацијата на Србија.

 • Кошарка 24.12.2013 16:15

  Впечатлива статистика на Гечевски и на МЗТ, по првиот АБА круг

  Тодор Гечевски е главниот столб на македонскиот шампион во АБА Лигата, во секој поглед, па и статистички. Троши малку топки, со незаменлив ефект.
   
 • Кошарка 24.12.2013 13:36

  Атланта за малку, Антиќ скромно

  Недостасуваа секунди за сензација на мечот меѓу Хоукс и Хит, што шампионот сепак на крајот го доби со 121:119. Нашиот интернационалец, имаше незабележителен учинок на ова гостување.

 • Кошарка 23.12.2013 12:23

  Прв домашен пораз на Оклахома, Индијана доминантна

  Во трите одиграни натпревари во НБА лигата, домашните екипи остварија две победи. Екипата со најдобар ефект во Источната конференција, Индијана, беше доминантна против најтрофејниот клуб во историјата, 17 – кратниот шампион, Бостон.

 • Кошарка 20.12.2013 14:39

  Спарси без „големата тројка“ ги совладаа воините, а Булси немоќни против Дјурент

  Само две средби беа одиграни во американската кошаркарска лига, но и двете според актерите на теренот беа многу атрактивни.

 • Кошарка 20.12.2013 14:38

  Коби Брајант шест недели во аут

  Иако важи за еден од најподготвените и кошаркари со извонредни физички предиспозиции, сепак 35-те години влијаат на можностите на Коби Брајант. Само што се врати на паркетот по осуммесечна пауза и одигра шест натпревари, главниот кошаркар на Лејкерс ќе мора на нов шестнеделен принуден одмор.

 • Кошарка 20.12.2013 12:25

  Комплетирани се групите во УЛЕБ Еврокуп

  По завршувањето на првиот натпреварувачки ден во последното Евролига коло, познати се сите екипи што ќе презимат во најелитнот, но и во второто според ранкинг, европско клупско кошаркарско натпреварување.
   

Pages