Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 04.12.2013 12:24

  Деби на Зоран Мартич на клупата

  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го играат натпреварот од 8 -то коло, во рамките на ’’Г’’ групата од УЛЕБ Еврокупот.

 • Кошарка 03.12.2013 13:18

  Данкан и пресуди на Атланта

  Атланта на Перо Антиќ загуби од Сан Антонио со 102-100, со кош на Тим Данкан на четири десетинки до крајот на натпреварот во „Аламо домот“. Не само поради решавачкиот поен, херојот на вечерта лесно се препознава и поради новиот рекорд на Данкан.

 • Кошарка 02.12.2013 15:07

  МЗТ Скопје добива нов кормилар

  Раководството на екипата од Аеродром ја прекина соработката со српскиот стратег Влада Вукоичиќ, на жешкото столче седнува уште еден Словенец.

 • Кошарка 02.12.2013 15:05

  Мајами во низа, Њујорк во криза

  Со исклучок на натпреварот во Лос Анџелес, преостанатите три ноќешни НБА дуели донесоа возбудлива кошарка. Шампионот Мајами се спасуваше од пораз дома против Шарлот. „Жешките“ славеа со 99:98 иако во пресрет на последниот период губеа со 12 разлика.

 • Кошарка 30.11.2013 14:59

  Нов болен пораз

  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го забележаа шестиот пораз во десеттиот настап во Јадранската лига. Во арената „Борис Трајковски“ победнички одигра Цибона со 93-88 (28-10, 21-25, 16-26, 23-32), иако македонскиот тим оствари убедлива предност од 42-16  во шеснаесеттата минута од средбата.

 • Кошарка 30.11.2013 11:52

  Преку Цибона за пола – пола

  Лани против славниот хрватски тим МЗТ Скопје напиша историја со победа во дебитантската сезона во Јадранската лига. Во тековната спомените не мора многу да значат, но натпреварот со загрепскиот противник и сега е од исклучителна важност.

 • Кошарка 29.11.2013 14:41

  МЗТ со пријатни сеќавања ја очекува Цибона

  Новата сабота носи нова јадранска задача за кошаркарите на МЗТ Скопје. Аеродромци ги очекува втор натпревар од АБА - лигата едноподруго на домашен терен, утре против Цибона, по кој ќе можат да дојдат до 50-процентен биланс во годинашниот настап во регионалната конкуренција.

 • Кошарка 29.11.2013 14:23

  Струмица на тест во „Градски парк“

  Богатиот викенд со мноштво настани на спортските борилишта во земјава и овој петок го отвораат кошаркарите. Во салата „Градски Парк“ во Скопје и пред камерите на МТВ, екипите на Работнички и на Струмица ќе означат почеток на деветтото коло од првата фаза во домашниот шампионат.

 • Кошарка 28.11.2013 11:45

  Сан Антонио загуби, на врвот Индијана

  Сан Антонио го загуби дербито на западот во Оклахома со 94-88, а тоа го искористи Индијана, која со лесниот триумф на гостувањето кај Шарлот со 99-74 стана сопственик на најдобриот биланс во НБА лигата досега.

 • Кошарка 27.11.2013 17:47

  Макаби е подготовка за Цибона

  Без поголеми амбиции МЗТ Скопје ќе гостува во Хаифа кај Макаби во седмото коло од Еврокупот.

Pages