Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 03.11.2015 17:27

  Леброн соборува рекорди

  Четири гостински победи, новиот рекорд на Леброн Џејмс кој стана најмлад играч во историјата на НБА со 25.000 постигнати поени и триумфот на Голден Стејт над Мемфис изразен со 50 поени разлика беа главното обележје на 7-те средби одиграни во американската професионална кошаркарска лига.

 • Кошарка 31.10.2015 21:07

  Лекцијата не е научена, пораз по ист рецепт и во Ново Место

  72:68 за Крка. Се што изградија во првите 20 минути, урнаа за само 5 во третиот период, кошаркарите на МЗТ Скопје. Во многу нешта, овој загубен меч наликуваше на оние кај Мега и Партизан, па сега може слободно да се прашаат себе си што ќе беше ако од тие три средби извлечеа три победи.

 • Кошарка 30.10.2015 15:59

  МЗТ на гости кај Крка

  Аеродромци немале серија од три јадрански победи, не паметат од кога. МЗТ игра во одлична форма во регионот, по неубедливиот старт на четвртата регионална сезона. Но, следниот противник е еден од „незгодните“ за македонскиот шампион.

 • Кошарка 30.10.2015 15:58

  Три средби во НБА понудата, сите на линијата на возбудата

  Клиперс ја забележаа и втората победа во новиот шампионат, со убедлив перформанс против Далас, 104:88. На фронталната линија беа Де Андре Џордан и Дирк Новицки, кои што неколку пати директно се пресметаа, за среќа само кошаркарски.

 • Кошарка 29.10.2015 14:37

  Почина Ранко Жеравица

  Творецот на модерната југословенска кошарка, замина во легендите. Ранко Жеравица почина на 86 годишна возраст, утринава во Мадрид. Остави белег на ЈУ-просторите, но и во севкупниот кошаркарски менталитет на стариот континент.

 • Кошарка 28.10.2015 14:48

  Шампионот со победа, Атланта со пораз

  Со три средби почна новата сезона во американската професионална кошаркарска лига. 40 поени на Стефан Кари во стартната победа на актуелниот шампион Голден Стејт во дуелот со Њу Орлеанс за конечни 111- 95.

 • Кошарка 21.10.2015 15:04

  Куманово против МЗТ, време е за дерби

  Куманово вечер ќе го пречека МЗТ Скопје во дербито на второто коло во Првата кпшаркарска лига на Македонија (пренос МРТ Собраниски од 20 часот).

 • Кошарка 20.10.2015 17:04

  Дамјан Стојановски во првата петорка на шестото АБА коло

  Првата сезонска победа на гостински терен со којашто МЗТ Скопје дојде до половичен ефект во Јадранската лига, го промовираше Дамјан Стојановски во член на најдобрата петорка за шестото коло во регионалното натпреварување.

 • Кошарка 18.10.2015 21:18

  Победа во Никшиќ над Сутјеска

  Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележаа третата победа во шестиот натпревар во Јадранската лига сезонава, прва на гостински терен. Во Никшиќ, македонскиот првак славеше над Сутјеска со 77-68.

 • Кошарка 13.10.2015 14:27

  Вицепрвакот на тест во Кавадарци

  Куманово повторно има високи амбиции, Фени е секогаш непријатен противник, особено на домашен терен. Затоа во салата „Јасмин“ во Кавадарци  очекуваме добра претстава за точка на првото коло во новата кошаркарска сезона кај нас.

Pages