• Култура 02.02.2014 09:56

  Меморијален турнир во чест на Тоше

  По повод роденденот на незаборавната македонска поп-икона Тоше Проески, денеска со почеток во 11.00 часот во спортскиот центар „Форца“ во организација на Здружението на власи стопанственици од Македонија „Мандра“, по петти пат ќе се одржи традиционалниот меморијален турнир во мал фудбал.
 • Култура 01.02.2014 11:50

  Битолскиот театар ја отвора новата сезона

  Со премиерата „За домот се работи“,  праизведба на текстот на Горан Милошевски, а во режија на Мартин Кочовски, вечерва Битолскиот Народен Театар ја отвара овогодинешната театарска сезона.

 • Култура 31.01.2014 14:29

  “Вкусот на танцот” на Танц- фест

  Под мотото “Вкусот на танцот”, од 7 до 29 април ќе се одржи десетото јубилејно издание Танц-фест.

 • Култура 31.01.2014 13:26

  Ликовна работилница за најмалдите од општина Аеродром

  Претстојниве два викенда резервирани за најмладите од општина Аеродром . Детска ликовна работилница во новоотворениот трговски центар Капитол Мол.
 • Култура 31.01.2014 12:38

  Спортско- културна манифестација во чест на Тоше Проески

  По повод роденденот на незаборавната македонска поп-икона Тоше Проески, в недела  со почеток во 11.00 часот во спортскиот центар „Форца“ под покровителство на Општина Карпош, а во организација на Здружението на власи стопанственици од Македонија „Мандра“, по пе

 • Култура 31.01.2014 11:00

  „Турандот“ вечерва во МОБ

  Познатата претстава „Турандот“ на маестралниот Џакомо Пучини вечерва ќе биде изведена во Македонската опера и балет (МОБ).
   
 • Култура 30.01.2014 15:45

  Панихида за гемиџијата Шатев

  На Светонеделските гробишта во Битола денеска е оддадена почит на последниот македонски гемиџија, на револуционерот, публицист, патриот и македонски интелектуалец, Павел Шатев кој целиот свој живот го посвети на македонското ослободително дело.Павел Шатев се вб

 • Култура 30.01.2014 13:59

  „Сеир“- нов албум на Влатко Стефановски

  По десетгодишна пауза, најпознатиот македонски гитарист, Влатко Стефановски, одлучи со публиката да го сподели своето ново „чедо“.

 • Култура 29.01.2014 17:15

  Моцарт наспроти Прокофјев

  На 30 јануари 2014 година, со почеток во 20:00 часот, во Салонот на МОБ, Македонската филхармонија ќе се претстави со концертот насловен „Моцарт наспроти Прокофјев“, на ко

 • Култура 29.01.2014 16:18

  Меѓународен конгрес на филмски архиви

  Љубителите на филмот и филмските уметници напролет ќе уживаат во досега необјавени  материјали од Првата светска војна.

Pages