• Култура 03.02.2014 13:21

  Музички „земјотрес“ викендов го тресеше Скопје

  Добра организација, квалитетен звук, одлична музичка програма, и публика која знае да се забавува. Вака изгледаше второто издание на фестивалот „Земјотрес“ кој викендов се случуваше во Младинскиот културен центар во Скопје.

 • Култура 03.02.2014 12:30

  Oтворање на 15 јубилеен зимски салон на ДЛУМ

  Во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија во среда во 20:00 часот ќе се оддржи отворањето на „Зимски Салон“ во Националната галерија на Македонија-Објект Мала Станица.

 • Култура 03.02.2014 09:12

  „Жизел“ во среда во МОБ

  Ова среда, 5-ти февруари со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина „Жизел“.

 • Култура 02.02.2014 09:56

  Меморијален турнир во чест на Тоше

  По повод роденденот на незаборавната македонска поп-икона Тоше Проески, денеска со почеток во 11.00 часот во спортскиот центар „Форца“ во организација на Здружението на власи стопанственици од Македонија „Мандра“, по петти пат ќе се одржи традиционалниот меморијален турнир во мал фудбал.
 • Култура 01.02.2014 11:50

  Битолскиот театар ја отвора новата сезона

  Со премиерата „За домот се работи“,  праизведба на текстот на Горан Милошевски, а во режија на Мартин Кочовски, вечерва Битолскиот Народен Театар ја отвара овогодинешната театарска сезона.

 • Култура 31.01.2014 14:29

  “Вкусот на танцот” на Танц- фест

  Под мотото “Вкусот на танцот”, од 7 до 29 април ќе се одржи десетото јубилејно издание Танц-фест.

 • Култура 31.01.2014 13:26

  Ликовна работилница за најмалдите од општина Аеродром

  Претстојниве два викенда резервирани за најмладите од општина Аеродром . Детска ликовна работилница во новоотворениот трговски центар Капитол Мол.
 • Култура 31.01.2014 12:38

  Спортско- културна манифестација во чест на Тоше Проески

  По повод роденденот на незаборавната македонска поп-икона Тоше Проески, в недела  со почеток во 11.00 часот во спортскиот центар „Форца“ под покровителство на Општина Карпош, а во организација на Здружението на власи стопанственици од Македонија „Мандра“, по пе

 • Култура 31.01.2014 11:00

  „Турандот“ вечерва во МОБ

  Познатата претстава „Турандот“ на маестралниот Џакомо Пучини вечерва ќе биде изведена во Македонската опера и балет (МОБ).
   
 • Култура 30.01.2014 15:45

  Панихида за гемиџијата Шатев

  На Светонеделските гробишта во Битола денеска е оддадена почит на последниот македонски гемиџија, на револуционерот, публицист, патриот и македонски интелектуалец, Павел Шатев кој целиот свој живот го посвети на македонското ослободително дело.Павел Шатев се вб

Pages