• Култура 10.02.2014 10:38

  „Децата на Сонцето “ на Берлинале

  „Децата на Сонцето“ се појави на пазарот на престижниот германски филмски фестивал во Берлин. Целта на режисерот Антонио Митриќески е дистрибуција на филмот во Европа и во САД.

 • Култура 08.02.2014 21:17

  Виртуозот Трпчески одушеви и на дебито во Софија, Бугарија

  Македонскиот пијанист Симон Трпчески при своето деби во бугарската престолнина, со изведба на бис и’ возврати на публиката која долго го наградуваше со аплаузи во исполнетата сала Бугарија во Софија.

 • Култура 08.02.2014 13:56

  „Аферата Елсинор“ премиерно во МНТ

  Македонскиот народен театар на 12 февруари премиерно ќе ја изведе претставата „Аферата Елсинор“ по текст и режија на Љубиша Георгиевски. Со новиот проект ќе бидат одбележани две годишнини на авторот - 77 години живот и 55 години творештво на театарската сцена.
   
 • Култура 07.02.2014 18:40

  Со визуелно учење до целосно осознавање

  Прирачникот е двојазичен (македонски и албански), и е составен од 10 ДВД-а со 12 филмови и предлог-активности за нивна употреба во образовниот процес.

 • Култура 07.02.2014 14:58

  „Симпл Мајндс“ на 6-ти март во Скопје

  Скопје е последната станица од двегодишната светска турнеја на познатиот рок бенд „Симпл Мајндс“.По настапите во Лондон, Манчестер, Париз, Амстердам и во други европски градови, шкотскиот состав на 6-ти март ќе го затресе комплетно реновираниот СРЦ Кале.

 • Култура 07.02.2014 13:37

  Филмови од Берлиналето пристигнуваат во нашите кина

  Дистрибутерска куќа од земјава ќе ги овозможи најновите филмски остварувања од еминентниот фестивал во Берлин, кој почна вчера.

 • Култура 07.02.2014 11:07

  Овации за „Кралот Лир“ во Велес

  Ако се има успешен  препев, убава  сценографија, добра режија и извонредна актерска игра, тогаш и Шекспировиот „Крал Лир“ е лесно разбирлив. Вчеравечер публика во велешкиот театар ужвиваше во маестарлната премиера  на дело кое е најмалку поставувано во Македонија.
 • Култура 06.02.2014 11:15

  „Кралот Лир“ ја отвора театарската сезона во Велес

  Со Шекспировиот „Кралот Лир“  годинава се крева  завесата во велешкиот театар.

 • Култура 06.02.2014 10:07

  Македонската филхармонија со концерт „Егзил во Америка“

  Денеска, со почеток во 20:00 часот, во Салонот на Македонската опера и балет, Македонската филхармонија ќе го изведе концертот со наслов „Егзил во Америка“. 
 • Култура 05.02.2014 17:36

  Правнуката на Прличев во Охрид

  Охрид ја одбележува годишнината од смртта на еден од најистакнатите дејци од 19-тиот век,поетот и ловороносецот Григор Прличев.На пригодна свеченост за делото „Азбукословецот„ на авторот Иван Василевски му беше врачена наградата „Григор Прличев„,за надобра поем

Pages