• Култура 05.02.2014 17:36

  Правнуката на Прличев во Охрид

  Охрид ја одбележува годишнината од смртта на еден од најистакнатите дејци од 19-тиот век,поетот и ловороносецот Григор Прличев.На пригодна свеченост за делото „Азбукословецот„ на авторот Иван Василевски му беше врачена наградата „Григор Прличев„,за надобра поем

 • Култура 05.02.2014 14:21

  Конкурс со фонд од 4 милиони денари за откуп на скулптури

  Министерството за култура ќе ги откупи делата на македонските скулптори кои оствариле врвни резултати. Најдобрите ќе бидат избрани на конкурс што ќе биде распишан во ноември годинавам а ќе заврши догодина. Од буџетот ќе се одвојат по 4 милиони денари.

 • Култура 05.02.2014 13:59

  Учебници по италијански јазик од Директоратот за дипломатска академија

  Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија  се одржа церемонија на која беа предадени учебници по италијански јазик на 45 курсисти од Директоратот за дипломатска академија, кои почнаа да посетуваат курсеви по италијански јазик организирани о

 • Култура 04.02.2014 16:25

  Рубенс Муратовски- нов уметнички директор на Драмски

  Актерот Рубенс Муратовски во наредните четири години, како новоизбран уметнички – програмски раковидтел на Драмски театар, ќе настојува репертоарот на претстави да се базира на актерскиот потенцијал на оваа театарска куќа.
 • Култура 04.02.2014 13:34

  Почна традиционалниот фестивал на чајот и читањето во „Феникс“

  Од денеска па се до осми март во Културниот центар „Феникс“ ќе се одржува фестивалот на чајот и читањето, во организација на издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје.
 • Култура 04.02.2014 10:30

  Македонската музика претставена на саемот МИДЕМ

  Македонската музика од  1 - 4 Февруари во Кан, Франција, беше претставена на 48-от по ред саем на музика во светот- МИДЕМ.
 • Култура 03.02.2014 13:21

  Музички „земјотрес“ викендов го тресеше Скопје

  Добра организација, квалитетен звук, одлична музичка програма, и публика која знае да се забавува. Вака изгледаше второто издание на фестивалот „Земјотрес“ кој викендов се случуваше во Младинскиот културен центар во Скопје.

 • Култура 03.02.2014 12:30

  Oтворање на 15 јубилеен зимски салон на ДЛУМ

  Во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија во среда во 20:00 часот ќе се оддржи отворањето на „Зимски Салон“ во Националната галерија на Македонија-Објект Мала Станица.

 • Култура 03.02.2014 09:12

  „Жизел“ во среда во МОБ

  Ова среда, 5-ти февруари со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина „Жизел“.

 • Култура 02.02.2014 09:56

  Меморијален турнир во чест на Тоше

  По повод роденденот на незаборавната македонска поп-икона Тоше Проески, денеска со почеток во 11.00 часот во спортскиот центар „Форца“ во организација на Здружението на власи стопанственици од Македонија „Мандра“, по петти пат ќе се одржи традиционалниот меморијален турнир во мал фудбал.

Pages