• Култура 15.01.2014 13:33

  СФФ доби втора награда на „Филм фестивал постер авордс’’

  Скопскиот филмски фестивал доби сребрена интернационална награда на „Филм фестивал постер авордс’’ за најдобар плакат во 2013. Тој е во друштво со фестивалот во Карлови Вари и со уште три други фестивали.

 • Култура 15.01.2014 11:57

  Македонска филхармонија со концертот „Патувања“

  Со синфонинскиот концерт „Патувања“ на 16 јануари во 20 часот, Македонската филахармонија ќе ве пренесе во инспиративниот и виртуозен музички свет на Феликс Менделсон.

 • Култура 13.01.2014 16:39

  Tрадиционален василичарски концерт

  Вечерва во Македонската Опера и Балет се одржува традиционалниот Василичарски концерт. Ќе настапат врвни оперски солисти, естрадни sвезди и хорот и оркестарот на Операта и Балетот кои ќе изведат познати музички нумери од популарни филмови. Василичарскиот концерт се одржува по 20-ти пат. 

 • Култура 11.01.2014 19:13

  Албанскиот театар ќе добие нов и современ лик

  По 4 децении Албанскиот театар ќе добие нов и современ лик.

 • Култура 10.01.2014 17:24

  Сведоштва за голготата на македонскиот народ

  Сведоштвото за тешката судбина и личната драма на децата бегалци, автентично го расплетува документарецот “Сведоци”. Животната приказна ни ги открива вистината и голготата со кои се соочувале во почетокот на 20 век.

 • Култура 09.01.2014 14:14

  Културно туристички информатор за Јануари 2014г

  Најава за културни настани во Јануари 2014
   
  -Вевчански карневал - од 10 до 14 јануари - Вевчани
  -Фестивал на храна и вино - 13 januari - Стар Дојран
  -Традиционален Василичарски Карневал Мислешево - с.Мислешево Струга
 • Култура 08.01.2014 15:52

  Вртоглави суми за македонските икони во светот

  Познавачите велат дека се работи за една или за повеќе групи коишто работат на идентичен начин и загрижувачки е тоа што во повеќето објекти иконите се избирани, а тоа укажува на постоење некоја врска или човек којшто ги знае состојбите и во самата црква и безбедносните состојби, од каде да се вле

 • Култура 05.01.2014 17:21

  60 нови книги од светски автори на македонски

  Со промоција на претходните изданија, сега се вкупно 209 книги од оваа едиција кои ќе ја збогатат нашата ризница. Ова е речиси половината од најважното и најценетото творештво од светската книжевност, а целта е да се доближи пишаното богатство до македонските читатели.

 • Култура 05.01.2014 12:48

  „Ѕвезди на светската книжевност“ - промоција на нови наслови

  Промоција на нови наслови од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ ќе се одржи во Порта Македонија, на која ќе присуствуваат премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска.

 • Култура 02.01.2014 12:26

  Плени Виена и филхармонискиот џет-сет

  И до 10 илјади евра плаќаат богаташите за билет повеќе за новогодишниот концерт на Виенската филхармонија. Најпрестижниот музички состав во светот со векови наназад покажува дека во темпото на уникатниот Радецки марш може да ракоплескаат малкумина.

Pages