• Култура 16.12.2013 16:14

  Премиера на мјузиклот„Пенелопе икс“

  По една деценија без  нов мјузикл, повторно танцување, збор и музика.  Хомеровите Пенелопа и Одисеј се драмската предлошка врз која работел композиторот Коџабашија. Автор на текстот е Венко Андоновски.

 • Култура 16.12.2013 15:14

  Новогодишен концерт и за најмалите

  На 21 декември во Салонот на МОБ со почеток во 12 часот Македонската филхармонија ќе го одржи Новогодишниот концерт за деца.
 • Култура 16.12.2013 15:12

  Македонската Филхармонија со новогодишен концерт

  Традиционалниот Гала новогодишен концерт на Македонската филхармонија ќе се одржи на 26 декември во Салонот на МОБ со почеток во 20 часот. 
 • Култура 11.12.2013 15:10

  По енциклопедијата, ново монументално дело

  Пет години тим од 26 автори работеше на четиритомниот  колосален труд “Македонија-милениумски културно-историски факти”.

 • Култура 08.12.2013 22:18

  Блеснаа светлата на новиот МНТ

  По половина век, како феникс од пепелта повторно се издигна македонскиот народен театар. Грандиозниот објект блесна во сиот свој сјај. Вратите отворени со „Вечната куќа“ на авторот Плевнеш. Делото го пишувал 12 години како  ретроспектива на мачната македонска историја.

 • Култура 07.12.2013 16:47

  Спомени за театарот

  Целото семејство неколку часа пред претставата ,  се дотеруваше исто како за на бал.

 • Култура 04.12.2013 16:46

  МНТ ќе блесне на 7-ми декември

  Македонската радио телевизија ексклузивно со актерската екипа на „Вечна куќа“ на Јордан Плевнеш која што и официјално ќе го отвори гламурозниот нов објект на Македонскиот народен театар.

 • Култура 04.12.2013 15:41

  Новата Универзална сала ќе биде во форма на јајце

  Вака ќе изгледа новата Унивезрална сала.  Избрано е идејното решение. Новиот објект ќе има две сали. Големата ќе има 3000 седишта двојно повеќе од сегашната. Малата сала ќе биде наменета за камерни изведби и ќе  може да прими 300 посетители.

 • Култура 04.12.2013 14:50

  В петок премиера на „ Стјуардеси” во театар „Комедија”

   

  “Стјуардеси,, ќе ја заокружи  сезоната на театарот Комедија.. Режисерот Синиша Ефтимов поставува приказна за полигамен живот меѓу успешен архитект и три стјуардеси, што на крај завршува со распад.. Целото дејствие се случува во еден стан.. 

 • Култура 04.12.2013 13:45

  Почина Никола Атанасов

   На ден 3 декември 2013 година почина нашиот истакнат уметник Никола Атанасов. Никола Атанасов беше долгогодишен Прв флејтист и солист во оркестарот на Македонската Опера и Балет.

Pages