• Култура 25.06.2018 14:07

  Азиска премиера на „Бикини Мун“ во Шангај

  Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски изминатиот викенд имаше азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, кој е меѓу најголемите фестивали во Азија. Премиерата на петтиот игран филм на Манчевски беше во селекцијата „Ново од авторите“.

 • Култура 22.06.2018 15:46

  Почнаа подготовките за „Пивофест 2018“

  Почнаа подготовките за прилепскиот „Пивофест“ кој ќе се одржи од 12-ти до 15-ти јули. Одговорните уверуваат дека ќе сторат сѐ, манифестацијата да биде безбедна и добро организирана. На фестивалот ќе настапат изведувачи од земјава и од соседството.

 • Култура 21.06.2018 13:16

  Наградите „Книжевен жезол“ врачени на поетите Видичевски и Добре

  Наградата „Книжевен жезол“ им беше врачена на македонскиот поет Видое Видичевски и на поетот од Романија, Ѓеорѓе Добре, за исклучителен поетски опус.

 • Култура 21.06.2018 11:49

  „Скопско лето“ почнува со концерт на музичари од Израел

  Со концерт на Дадо Дганит, позната пејачка и член на Националниот театар на Израел „Хабима“, вечер од 20.30 часот во Македонската филхармонија ќе биде отворен фестивалот „Скопско лето“.

 • Култура 19.06.2018 13:55

  На 21-ви јуни почнува „Скопско лето“

  Театарски претстави, концерти, излижби, програми за деца. Атрактивна и квалитетна програма во 40-те фестивалски денови на 20 локации, на традиционалното „Скопско лето“ кое опстојува 39 години.

 • Култура 15.06.2018 12:54

  „Хераклеа Линкестис“- културно наследство од особено значење

  Археолошкиот локалитет „Хераклеа Линкестис“ добива повисок режим на заштита. Не дека и досега локалитетот не беше заштитуван, но со оваа нова одлука се добива една трајна заштита и се олеснува нашата меѓуресорска соработка, велат археолозите.

 • Култура 15.06.2018 10:41

  Ново издание на „Битола Шекспир фестивал“

  Битолскиот народен театар чиј ансамбал на нашите сцени има поставено и одиграно најмногу шекспирови дела ја продолжува и интернационалната традиција. Од 23-ти до 30-ти јуни ќе се одржи шестото издание на Битола Шекспир фестивалот.

 • Култура 05.06.2018 14:13

  Кино и филхармонија на отворено во Градскиот парк

  Завршувањето на концертната сезона, Македонската филхармонија ќе ја одбележи со концерт на отворено во Градскиот парк. На 7-ми јуни под диригенство и во аранжман на Емин Џијан, ќе музицира нигериската sвезда Феми Кути.

 • Култура 05.06.2018 10:44

  Уму Сангаре го затвора ОФФест

  Уму Сангаре, најголемата африканска пејачка која доаѓа од Мали, вечер од 20.30 часот ќе настапи во Македонската опера и балет и ќе го затвори  17. ОФФест.

 • Култура 04.06.2018 10:49

  Мариовско- мегленски културни средби

  Со носталгија, многу копнеж и обновени спомени, мариовци, повеќето некогашни, и малку сегашни жители, се сретнаа по 34-ти пат на „Мариовско- мегленските културни средби“.  Големото Мариово, но, една од најретко населените области на Балканот, сега брои околу 300 жители, претежно стари луѓе.

Pages