• Култура 14.03.2017 15:39

  Последна почит за доајенот Вања Лазарова

  Вања Лазарова- Димитрова замина во легендите докажувајќи со своите песни дека македонскиот музички јазик, а пред сѐ македонската фолклорна традиција се вистински амблем на нашата култура и национален идентитет.

 • Култура 14.03.2017 08:22

  Комеморативна седница за Вања Лазарова

  Во спомен и чест на доајенот на Македонската народна песна- Вања Лазарова, Македонската Радио Телевизија денеска во студиото М1 на Македонското Радио, со почеток во 11 часот, ќе одржи свечена комеморација.

 • Култура 13.03.2017 15:53

  „Говорна мана“ премиерно во МНТ

  „Говорна мана“ е приказна која се одвива во театар, во гримиорната на еден актер, кој е на крајот од својата кариера. Тој ги затвора очите пред општествената и политичката реалност  сѐ дури околностите не го натераат на спротивното.

 • Култура 13.03.2017 08:28

  Во спомен на Вања Лазарова: Легендата замина во легендите

  На 12-ти март 2017-та година во Скопје, почина Вања Лазарова- македонската музичка легенда, чијшто глас ги восхитуваше луѓето од различни меридијани, носејќи го во себе безвременскиот сензибилитет на својот народ низ бессмртната лиричност на Македонската народна песна.

 • Култура 10.03.2017 21:25

  „Dance Alone“ - промовирана Евровизиската песна на Јана Бурческа

  „Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина од 9-ти до 13-ти мај.

 • Култура 10.03.2017 17:58

  Кантатата „Кармина Бурана“ вечер во МОБ

  Во Македонската опера и балет вечер ќе биде изведена популарната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, во режија на Дејан Прошев.

 • Култура 10.03.2017 17:11

  Промоција на евровизиската песна на Јана Бурческа

  Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија, во мај во Киев ќе биде официјално промовирана со видео запис во емисијата Стисни Плеј на МРТ1, вечерва со почеток во 20 часот и 15 минути.

 • Култура 07.03.2017 14:16

  Промоција на евровизиската песна на Јана Бурческа на 10-ти март

  Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија, во мај во Киев ќе биде официјално промовирана со видео запис во емисијата Стисни Плеј на МТВ на 10-ти март (петок) со почеток во 20 часот и 15 минути.

 • Култура 07.03.2017 12:19

  Премиера на „Венецијанскиот трговец“ во Драмски театар

  Претставата „Венецијански трговец“ од Вилијам Шекспир вечерва премирено ќе биде прикажана во Драмскиот театар во Скопје. Режијата е на Наташа Поплавска. Претставата е дело создадено од три приказни.

 • Култура 06.03.2017 16:16

  Вера Калин- најчитан автор во 2016-та

  По седми пат доделна наградата за најчитан автор.  Романот „Бездомникот со златен часовник“, на Верче Каранфиловска, алијас Вера Калин е најчитан во 2016 година, покажуваат податоците на библиотеките во земјава.

Pages