• Култура 07.08.2017 11:09

  Почнува Пиволенд 2017

  Од денеска до 12-ти август на Скопско кале ќе се одржува јубилејниот, 10-ти по ред, Пиволенд 2017. Пиво, музика и фудбал- организаторите велат, одлична комбинација за незаборавно доживување. Најавена е богата музичка програма и над 100 вида пиво.

 • Култура 04.08.2017 14:39

  „Вивалдијано“ за 57-от роденден на „Охридско лето“

  Со светскиот мултимедијален мега проект „Вивалдијано“ на сцената во Античкиот театар вечерва ќе биде одбележан 57-от роденден на Фестивалот „Охридско лето“.

 • Култура 03.08.2017 13:43

  Богата музичка програма и над 100 вида пиво на „Пиволенд“

  Пиво, музика и фудбал- организаторите велат, одлична комбинација за незаборавно доживување. „Пиволенд“ по десетти пат на скопското Кале. Најавена е богата музичка програма и над 100 вида пиво.

 • Култура 01.08.2017 11:27

  „Ноти за Илинден“ - концерт со настап на Весна Ѓиновска-Илкова

  Во пресрет на националниот празник Илинден, вечер од 20.30 часот на плоштадот „Македонија“ ќе се одржи концерт на камерен оркестар под диригентство на Бисера Чадловска, на кој солистка ќе биде оперската певица Весна Ѓиновска-Илкова.

 • Култура 31.07.2017 16:10

  Демант на Агенцијата за филм на Република Македонија

  Агенцијата за филм на Република Македонија ги демантира тврдењата во врска со проектот, играна серија „Македонија“, објавени од страна на МАКФАКС како апсолутно неосновани и тенденциозни, без да се земе предвид законската регулатива и без направена конкретна анализа согласно основните новинарск
 • Култура 31.07.2017 11:18

  Со концерт на „Фолтин“ завршува „Скопско лето“

  Со концерт на групата „Фолтин“ вечерва во Сули ан завршува овогодинешното Скопско лето.

 • Култура 12.07.2017 09:19

  Со концерт на „Форплеј“ почнува „Охридско лето“

  Со концерт на модерниот џез квартет „Форплеј“ и оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Емин Џијан вечер почнува 57. издание на фестивалот Охридско лето.

 • Култура 07.07.2017 10:30

  Почнува фестивалот „Пеце Атанасовски“

  Вечер во Прилеп, уште повеќе викендов на Рудина кај Долнени ќе одекнуваат гајдите, зурлите, тапаните, кавалите. По 43-ти пат се одржува фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Околу 350 учесници од Македонија ќе го претстават богатот изворен мелос.

 • Култура 05.07.2017 14:36

  Тања Чаловска и Бошко Лепчески - невеста и зет на „Галичка свадба 2017“

  Двајцата имаат галичко потекло, таму се запознале пред седум години, а идната недела ќе ја крунистаат љубовта. Свадбарските обичаи им се познати, бидејќи секое лето со родителите биле дел од оваа манифестација. Тања ќе носи семејна носија стара еден век, необлечена повеќе од 50 години.    

 • Култура 03.07.2017 13:25

  Концерт на „Танец“ на „Скопско лето“

  Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 21 часот на плоштад „Карпошово востание“ (алтернативно во Музејот на македонската борба)  во рамки на „Скопско лето“ ќе изведе концерт со вокални и инструментални композиции.

Pages