• Македонија 04.11.2013 10:06

  Тодоров во посета на Центарот за трансплантација во Лондон

  Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе го посети Центарот за трансплантација и лабораториите за хистокомпатибилност и имуногенетика при Одделот за хирургија во болницата „Аденбрук“ при Универзитетските болници-Кембриџ, каде  ќе  потпише меморандум за соработка.
   
 • Македонија 04.11.2013 10:02

  Битола го слави празникот на градот 4-ти Ноември

  Празничните манифестации почнаа викендов со изложби, концерти и традиционалната ноќна атлетска трка која синоќа се одржа на Широк Сокак, а денеска ќе продолжат со прием на претставници на општинската организација на Сојуз на борци-Битола, кој претпладнево го
 • Македонија 04.11.2013 09:57

  Собранието ја продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

  Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 75. седница ќе ја продолжи расправата за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2013 година.
 • Македонија 04.11.2013 09:55

  Временска прогноза

  Времето во Македонија ќе биде сончево претежно стабилно и суво време со магла по одделни котлини и речните долини, а во крајниот северозападен дел ќе има услови за зголемување на облачноста и за краткотраен дожд.
   
  Температурата ќе се движи од 16 до 23 степени.
 • Македонија 01.11.2013 15:52

  Kолку тежат имотите на Шекеринска и Мијалков

  Сосема  е  легитимно  Шеќеринска  да  прашува  за  имотот  на  членовите  на  ВМРО-ДПМНЕ, но  освен  да  прашува,  велат  од  ВМРО-ДПМНЕ, таа  треба  и  да  одговори , како  таа  заедно  со  сопругот   заработила    пола милион  евра  за   пет  години , за  да  купи  пет  стана.
 • Македонија 01.11.2013 15:33

  Нов Претседател на Уставен суд

  Судијката Елена Гошева наредните три години ќе биде на чело на Уставниот суд.  Доаѓа на местото на судијата Бранко Наумоски на кого му истече тригодишниот мандат.
 • Македонија 01.11.2013 15:26

  ИБ програма во ОУ Браќа Миладиновци

  Во Основното училиште Браќа Миладиновци од почетокот на оваа учебна година е воведена меѓународната ИБ програма за учениците од прво до петто одделение.

 • Македонија 01.11.2013 15:10

  Електронски градежни дозволи

  Сите  административни постапки  за градење објекти    се одвиваат електронски. Барањата  се поднесуваат преку информациксиот систем – е одобрение. Наместо за месец и пол  за  дваесет и пет дена граганите и фирмите треба да добијат одговор или документ .
 • Македонија 01.11.2013 14:08

  Вработување на 300 лица со инвалидност

  Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов и директорот на ЈП„Македонски шуми“, Жарко Караџоски на прес конференција информираа за објавувањето на Јавниот оглас за засновање на работен однос на неопределено работно време за вкупно 300 извршители (лица со инвалидност).
 • Македонија 01.11.2013 11:22

  Откриено поголемо количество дрога

  Во рацете на македонската царина паднаа 16 килограми марихуана наменети за европскиот пазар. Литванец, со британска возачка дозвола , се обидел да ја пренесе дрогата од Албанија  во  германски мерцесес. Успеал да помина на Ќафасан, но бил фатен на граничниот премин Табановце.

Pages