• Македонија 07.01.2014 18:00

  МТВ во домот на Тасеви за Божик

  Со утринските литургии во црквите и храмовите, со светата причест,  започна празнувањето на Божик. Најголемиот христијански празник го собира семејството заедно на една трпеза.

 • Македонија 07.01.2014 17:48

  Зголемени лекарски интервенции за празниците

  Алкохолни труења, покачен крвен притисок, пациенти со стомачни тешкотии. Иако трпезата посна, за Бадник на Клиниката за токсикологија 50-тина граѓани побарале лекарска помош.

 • Македонија 07.01.2014 17:39

  Голем интерес за лустрациската комисија

  Лустрациската комисија е примамлива за голем број кандидати, тврди првиот човек , Aџиев.  Пројавен е голем интерес ама најголемата опозициска партија, СДСМ , не го менува ставот.

 • Македонија 07.01.2014 17:31

  Посакаа конструктивна дебата - од утре тоа ќе треба и да го докажат

  Работната  2014 –та  од  утре почнува  да  ги  полни  страниците  .Законодавниот  дом стартува  со  продолжението     на  започната  седница  во  2013-та , којашто  дел  од пратениците  ја  испратија  со  надеж  дека   политичкиот  дијалог   во  2014-та  ќе  биде  покунструктивен

 • Македонија 07.01.2014 17:27

  Божиќ во Охрид, Битола и во Велес

  Божикни литургии се одржаа и во сите храмови на Македонската православна црква –Охридска архиепископија, во земјава и во дијаспората.

 • Македонија 07.01.2014 17:22

  Стимулација на брачните двојки

  Грчеви се пример за среќно семејство. Јасмина  била четврта година средно кога дознала дека ќе биде мајка. Биле многу млади, се плашеле како ќе упеат, како ќе одговорат на родителската должност. И покрај сите стравови, се решиле за семејство.

 • Македонија 07.01.2014 17:15

  Божикна честитка на претседателот на Собранието Трајко Вељановски

  Претседателот на Собранието Трајко Вељановски  посака мир, стабилност и просперитет на земјата, бадниковата паричка се паднала кај неговата ќерка. 

 • Македонија 07.01.2014 17:10

  Божиќна честитка на премиерот Никола Груевски

  Претседателот на Владата на Република Македонија  Никола Груевски, на сите православни верници им го честиташе Божик со желба за многу здравје, но и повеќе нови работни места. Во семејството  Груевски бадниковата паричка се паднала кај премиерот. 

 • Македонија 07.01.2014 16:31

  Се слави Христовото раѓање - Божик

  Православните верници денеска го слават Божик, празникот на мирот и на единството. Централното одбележување е во соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан богослужеше Златоустова литургија на која присуствуваше и државниот врв.

 • Македонија 06.01.2014 18:45

  Коледари го најавија Христовото раѓање

  Денеска е коледе, утре е Божик, изутринава се слушаше пред сечија порта. Коледарите со  песна и торби во рацете го најавија Христовото раѓање. Костени, ореви, јаболка, бонбони  и по некоја паричка.

Pages