• Македонија 23.04.2014 12:37

  Метео

  Поројни дождови проследени со грмежи и силен ветар наместа и со појава на град најавувааат синоптичарите за попладневните часови. Се очекува да наврнат и до 20 литри на квадратен метар. Но и покрај зголемувањето на облачноста, температурите ке се движат мегу 20 и 24 степени.

 • Македонија 23.04.2014 12:22

  Митинг ВМРО-ДПМНЕ Општина Бутел

  Слушнавме многу анкети и различни резултати, но на 13-ти април ја имавме најверодостојната анкета,кога граѓание дадоа многу јасна поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов,која резултираше со 123 илјади гласа разлика рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ НиколаГруевски на митингот во скопската општ

 • Македонија 23.04.2014 12:09

  Се реконструира театарот во Струмица

  Во тек се активностите за реконструкција на стариот струмички театар. По 35 години, се возобновува театарската куќа која со децении била центар на културниот живот на струмичани.

 • Македонија 23.04.2014 11:29

  Митинг на СДСМ во Аеродром

  Понудивме чесен концепт за добра иднина на Македонија, беше речено на митингот на социјал демократскиот сојуз во општина Аеродром. Сите ние сме со кренато чело, отворена душа и сакаме заедно да ја градиме оваа наша Македонија, никој од надвор нема да ја спаси татковината.

 • Македонија 23.04.2014 10:21

  Тешка сообраќајка во Аеродром: Мајка и две деца се борат за живот

  Мајка и две деца се борат за живот по тешка сообраќајка која вчера околу 22 часот се случила пред трговскиот центар Бисер во скопски Аеродром, јави Press24.
  Според порталот, повредените биле во тешка состојба откако најверојатно ги прегазил автомобил.
   
 • Македонија 23.04.2014 10:15

  Декларација за соработка на политичките партии со младите во Македонија

  Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) во пресрет на предвремените парламентарни избори 2014 година, подготви Декларација за соработка со младите во Република Македонија и ги повика сите политички партии да ја потпишат денеска во НВО Центар Скопје.
 • Македонија 23.04.2014 10:11

  Промоција на прирачник за новинари „Јавноста во кривичната постапка“

  Лесно четиво со напаствија како да се однесуваат во секоја фаза од постапката не само новинарите, туку и судиите и јавните обвинители. Вака го дефинираа прирачникот  неговите автори, судии, новинари, експерти.

 • Македонија 23.04.2014 10:07

  УЈП затвори диви обложувалници во Ростуше и Велебрдо

  Управата за јавни приходи (УЈП) доцна синоќа затвори диви обложувалници во селата Ростуше и Велебрдо.
 • Македонија 23.04.2014 09:52

  Субвенции за растително производство

  Полјоеделците кои одгледуват житни и индустриски килтури  ќе добијат по 9.000 денари по хектар, а  за поголеми површини субвенциите процентуално ќе  се намалуваат.

 • Македонија 23.04.2014 09:10

  Митинг на ДУИ во Кичево

  ДУИ работеше и ќе работи за спроведување на вредностите и придовките од рамковниот договор не само за албанците туку за помалите етнички заедници, тврдеше носителот на листата од петтаа изборна единица Муса Џафери пред насобраните жители на Кичево.

Pages