• Македонија 04.03.2014 14:07

  Започна РобоМак 2014

  На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска официјално беше отворен 5-от Меѓународен натпревар за роботика и вештачка интелигенција „РобоМак“. 
   
 • Македонија 04.03.2014 13:49

  Штипски бизнисмен пронајден мртов

  49-годишниот Горан Даскалов, конфекционер и поранешен член на Советот на општината Штип, е пронајден мртов во неговата викендичка. Даскалов е најден со прострелна рана.
 • Македонија 04.03.2014 13:00

  Министерството за здравство потпиша договор со УНФПА

  Заменик министерот за здравство, м-р Јовица Андовски во Букурешт потпиша договор за соработка за периодот 2014-2015 година со директорката на Фондот за население на Обединети Нации (УНФПА), Доина Болога.

 • Македонија 04.03.2014 12:26

  Поддршка од ДОМ за Иванов на престојните извори

  Извршниот одбор на ДОМ зазеде став ДОМ да го поддржи Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија, предложен од коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ.

 • Македонија 04.03.2014 12:18

  Едукативни предавања за рак во Македонски Брод и во Кочани

  Здружението за борба против рак „БОРКА-за секој нов ден’, во рамките на кампањата за подигање на свеста кај населението од ракот на дојка „ РОЗОВ КАРАВАН 2014“, ќе одржи 2 едукативни предавања за рак на дојка: На  4 март во Македонски Брод во 16 и 30 (во општинската сала).

 • Македонија 04.03.2014 11:37

  МНР изрази загриженост поради украинската криза

  Република Македонија повикува на преземање на сите неопходни мерки за итно смирување на тензиите, како и на потребата од воспоставување политички дијалог за сите проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Украина, а за чие решавање е неопходно инволвирање на сите засегнати страни.

 • Македонија 04.03.2014 10:36

  Македонија во репортажа на Ен-Би-Си „ги збесна“ Грците

  „Од Бразил до Македонија – карневалите запалија разнобојни прослави”, е насловот на фото репортажата на еден од највлијателните светски медиуми „Ен Би Си“ посветена на карневалите ширум светот кои што се одвиваа во овој период.

 • Македонија 04.03.2014 10:30

  Ограбена пошта во скопски Бутел

  Македонски Пошти повторно цел на крадците, овој пат филијалата во скопската населба Бутел. Како на филм, никој ништо не чул и не видел. Откако го зеле пленот, им ја снемало трагата. 

 • Македонија 04.03.2014 08:57

  Саем за градежништво и недвижности 2014

  На отворањето ќе се обрати вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. 
   
  Организаторите најавија учество на над 300 компании од Македонија, регионот и пошироко, како и на инвеститори во рамките на RealExpo, и очекуваат 15.000 посетители.
   
 • Македонија 04.03.2014 08:49

  Стартува петтиот „РобоМак“

   Околу 70 домашни и 30-ина странски студенти од повеќе од 20 европски држави, годинава ќе учествуваат 

Pages