• Македонија 02.01.2014 17:08

  Кои се најуспешните Струмичани?

  Париз, Минхен, Герлиц, Рига и Пиран се местата од каде седумгодишната пијанистка Ивана Мазнејкова го комплетираше победничкиот поход низ Европа во 2013-та. Овој неверојатен музички талент го препознаваат и оркестрите во Хелсинки и Венеција кои во 2014 планираат заеднички настап.

 • Македонија 02.01.2014 17:05

  Сонцето носи големи заштеди

  Со 230 сончеви денови годишно Македонија може да биде лидер во искористувањето на овој бесплатен енергенс. Токму тоа било причина инженерот Марјан Стеваноски од Прилеп да создаде уникатен систем на соларни панели кој доколку денот е сончев во зима повеќе од 13 часа бесплатно го грее домот.

 • Македонија 02.01.2014 16:51

  И годинава нови инвестиции во здравството

   Целосната  инвестиција е 112 милиони евра, од кои само изградбата ќе чини 70 милиони.  На 8-ми јануари, ќе биде објавен тендер за изградба на нова болница во Кичево, ќе се градат нови болници и во Штип и во Струмицa.

 • Македонија 02.01.2014 15:09

  Блажевска пронајдена кај охридско Велмеј?!

  Охридската полиција пронајде женско тело  во планинскиот појас над охридското село Велмеј кај месноста Натнасер Бачила,но засега од таму не потврдуваат дали се работи за 14-годишната Маја Блажеска која е пријавена за исчезната на 12- ти ноември минатата година.

 • Македонија 02.01.2014 14:39

  2014 – година на инвестиции во здравството

  Зградата на Гинекологија стара 80 години оди во историјата.  На нејзиното  место ќе никне новиот Клинички центар . Современ, според сите стандарди, овој објект  ќе ги нуди најдобрите  здравствени услуги.

 • Македонија 02.01.2014 13:57

  Во две кражби украдени 75 илјади евра

  Две поголеми кражби на пари го обележаа првиот ден од годинава. Во Градец, гостиварско  крадец украл златен накит и евра во вредност од 61 илјада и петстотини евра, информираат во Министерството за внатрешни работи.

 • Македонија 02.01.2014 12:48

  Почнува изградбата на новиот Клинички центар

  Почнува изградбата на новиот Клинички центар ,,Мајка Тереза”кој ќе биде завршен за три години.

 • Македонија 02.01.2014 12:46

  Натепаниот возач од Итна се уште во болница

  Возач од Итна медицинска помош ,кој настрада во Новогодишната ноќ,кога група хулигани ја нападнаа екипата, се уште е во болница, потврди директорката на Брза помош Маја Поповска.

 • Македонија 02.01.2014 12:15

  Бадникарската прослава в понеделник

  Платото пред Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје и  годинава на 6-ти јануари  ќе биде местото на главната Бадникарска прослава во земјава. По 22-ри пат, бадникарското знаме ќе се предаде од стариот на новиот кум на свеченоста.

 • Македонија 01.01.2014 17:07

  Поевтини СМС пораки

  Од два на половина денар. Агенцијата за електронски комуникации од денеска ги намали големопродажните цени на СМС пораките за 75 насто. Законската процедура која вклучува јавна расправа и предлози од операторите заврши во декември.

Pages