• Македонија 11.02.2014 15:14

  58 години од лавините во Маврово

  Поминаа 58 години од далечната 1956 кога на денешен ден во природна катаклизма во месноста Стрезимир под снежните лавини животот го загубија 52 лица, градители на најсложениот хидроенергетски систем во Македонија- Мавровските хидроцентрали, и граничари од сите

 • Македонија 11.02.2014 14:57

  Со пунктовите „Фискална...“ поблиска до играчите

  „Триесет сигурно многу имам пратено и сега еве шест.  Редно беше вака  да можеме фискалните правилно да ги праќаме и се надеваме на некоја среќа “, вели Нанова.

 • Македонија 11.02.2014 14:51

  “Почувствувај го здравиот рурален живот”

  Целта на работилницата е да се селектираат вкупно 4 производи, односно 2 од македонска и 2 од албанска страна кои ќе бидат предмет на брендирање во следната фаза од имплементацијата на проектот.

 • Македонија 11.02.2014 14:43

  Ниска сообраќајна култура во Скопје

  Речиси една третина од контролираните возачи на територијата на Скопје возеле под  дејство на алкохол. Викендов сообраќајната полиција регистрирала 71 возач во алкохолизирана состојба од вкупно 241, коишто бил алкотестирани, соопштува МВР.

 • Македонија 11.02.2014 14:42

  Демир Капија во духот на Свети Трифун

  Специјалитети, натпревари во кроење лоза, избор за најдобро домашно вино и ракија, се дел од активностите што ги организираат  Општина Демир Капија и  Центарот за едукација и вмрежување во туризмот во рамките на Неделата на традицијата.

 • Македонија 11.02.2014 14:22

  Утре во Брисел средба Груевски - Расмусен

  Премиерот  Никола Груевски утре ќе го посети седиштето на НАТО. Ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата  соопштија од седиштето на НАТО.
 • Македонија 11.02.2014 14:16

  Нема труење кај штипското детенце

  15-месечно дете од Штип нема знаци на труење и е во добра состојба, изјави директорката на Клиниката за детски болести проф.д-р Аспазија Софијанова.
 • Македонија 11.02.2014 14:07

  Нова веб-страница на ЈП за државни патишта

  Целосно ќе се изолира човековиот фактор од патарините. Ќе се модернизираат наплатните рампи низ државава. Додека се чека зелено светло од ЕБРД за проектот, ќе се зголеми бројот на патарините онаму каде што минатото лето беше тесно грло.
 • Македонија 11.02.2014 13:56

  Бремените од социјалната категорија без пари на микробиолошки прегледи

  Социјално загрозените бремени жени се ослободуваат од партиципација за микробиолошки прегледи. Ова е нова мерка на Министерството за здравство со цел да се спречи предвремено раѓање, рана доенечка смртност, инфекции што доведуваат до потешки последици.

 • Македонија 11.02.2014 13:18

  Прекинат шверц на мигранти близу Велес

  Околу еден часот по полноќ, цариниците на патот Гевгелија-Неготино се обиделе да сопрат патничко возило со скопски регистрации, поради сомневање дека возилото пренесува нелегална стока.

Pages