• Македонија 05.11.2013 14:26

  Заврши откупот на винското грозје

  Добиени се  поголеми приноси, а винарниците обезбедија  квалитетна  сурвина. Договорите цени и рокови за исплата се почитуваат.
   
 • Македонија 05.11.2013 14:18

  Берлин се вклучува во надминувањето на спорот?!

  Германската канцеларка Ангела Меркел се сретна на краток разговор во Берлин со Метју Нимиц, посредникот во македонско-грчкиот спор. Меркел и Нимиц се согласиле дека пречките, ако постои политичката волја, се надминливи.
   
 • Македонија 05.11.2013 13:45

  Лалакос: Грција не е за Славјано-албанска Македонија

  Во разговорите околу прашањето за името Грција не предложила славјано-албанска Македонија,тврди шефот на грчката канцеларија за врски во македонија  Теохарис Лалакос .
 • Македонија 05.11.2013 13:16

  Еди Рама во официјална посета на Република Македонија

   Доаѓа на покана на Премиерот Никола Груевски. На агендата на Рама, планирани се средби со државниот врв, Претседателот  Иванов и со Претседателот на Собранието, Вељаноски. Рама треба да се сретне и со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

 • Македонија 05.11.2013 12:41

  Протест на глувите

  Глувите бараат оставка од Васко Марков, Претседател на Националниот сојуз на лицата со оштетен слух. Тие тврдат дека наместо да ги заштитува, тој ги злоупотребува, воопшто не се бори за остварување на нивните права и преку здружението заработува пари за себе.
 • Македонија 05.11.2013 11:57
 • Македонија 05.11.2013 09:43

  Тепачка кај Нова Железничка

  Тепачка синоќа околу 19 и 30 часот избувна меѓу две групи деца кај нова железничка. Едно од нив  е повредено и префрлено во ургентниот центар. Констатирани биле  телесни повреди. Едната група биле ученици од  хемиското средно училиште, а другите од ПТТ.

 • Македонија 04.11.2013 21:20

  Цапа се извини на Груевски

  Момчето кое пред една година го нападна автомобилот на македонскиот Премиер во Тирана денеска се покаја за својата постапка. Таулант Цапа во македонската Влада лично му се извини на Никола Груевски и изрази жалење за инцидентот.

 • Македонија 04.11.2013 14:11

  Прстен на Гоце Делчев

  Катерина Нурџиева-Делчева, е внука на Гоце Делчев и сегашен сопственик на неговиот прстен со чиј отпечаток во црвен восок Делчев заверувал документи. Овој прстен таа ќе го подари на штипскиот универзитет кој го носи името на нашиот истакнат револуционер. 
   
 • Македонија 04.11.2013 13:44

  22 годишен од кичевско Зајас изрешетан со куршуми на паркинг

  Момчето било донесено  во  медицинскиот центар во Кичево синоќа околу 22 часот. 22-годишниот имал прострелни рани во пределот на потколеницата. Момчето било изрешетано со куршуми на паркинг во атарот на селото Кнежино.

Pages