• Македонија 02.12.2013 11:58

  Богата трпеза во Дојран

  Софрата не е само маса на која е поставено јадењето. Софрата е место на зближување, место на заедништво и споделување со најблиските. Во Дојран пак, софрата е и место на зачувување на старите рецепти и специјалитети од заборав.

 • Македонија 02.12.2013 11:43

  170 нови професионални војници во АРМ

  Министерството за одбрана ќе вработи 170 професионални војници на определено време од 3 години .Јавниот оглас е веќе објавен ,а од кандидатите ,освен општите услови , се бара : да имаат завршено доброволно служење на воениот рок  ,да не се постари од 25 години  и да имаат завршено средно образова

 • Македонија 02.12.2013 11:20

  Почнува обележувањето во свињарството

  Се подготовува обележувањето на добитокот во свињарските фарми. Првото маркирање е бесплато и го плаќа државата. По веќе регистрирате говеда и овци со ова  ќе се добие  целосен увид за состојбите во сточарството  .

 • Македонија 01.12.2013 19:19

  Перо Антиќ, првиот македонец во НБА

  Првиот Македонец што игра во американската НБА лига, Перо Антиќ играше половина од напреварот против домаќинот Визардс од Вашингтон.

  -Ова не е европска кошарка и се уште се привикнувам на новите услови, изјави Антиќ по напреварот во Вашингтон.

 • Македонија 01.12.2013 15:09

  Метео

  Кон крајот да денот Македонија ќе потпадне под влијание на нов влажен бран кој ќе ни донесе нови врнежи, претежно од дожд, а ќе биде и потопло.

  Врнежите повеќе ќе ги има во јужните и северо-западните делови од земјава.

 • Македонија 30.11.2013 15:20

  Убиството на Џељал Алјети - мафиајашка пресметка или одмазда

   18 кривични пријави за сторени 11 кривични дела.  Од убиство во небрежност, тепачки,  караници, насилства, недозволено држење на оружје , предизвикување на опасност, напад врз новинари. Се чини многу причини и мотиви за да се ликвидира човек, кој  беше еден од најпознатите лихвари кај нас.

 • Македонија 30.11.2013 14:37

  Ваучери со еднократна помош

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска на 58 семејства општината кои имаат принова им врачи ваучери за еднократна парична помош. Вкупниот број на ваучери кои општината ги додели од почетокот на примената на оваа мерка изнесува 217.
   
 • Македонија 30.11.2013 14:16
 • Македонија 30.11.2013 11:30

  Јанакиески во работна посета на Турција

  Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески престојува во работна посета на Република Турција и учествува на меѓународниот „Конгрес за туризам“, кој се одржува во Анталија.

 • Македонија 30.11.2013 11:26

  Субвенции од над половина милион евра за македонска музика

  Авторите на музика и аранжмани, изведувачите, музичките продуценти и музичките уредници кои ќе бидат избрани преку јавен оглас, ќе добијат 512.000 евра годишно за компонирање на нови 200 музички дела. Овој проект на Владата, ќе трае 10 години.

Pages