• Македонија 07.02.2014 10:37

  МРТ на пилотски вежби за испит

  Почнал со едриличарство, преминал на моторно летање на авион, а сега е на испит за преобука за управување хеликоптер Бел 412.

  -Каква е метеоролошката состојба во реонот каде што ќе летаме?

 • Македонија 07.02.2014 10:28

  Американски конгресмени со поддршка за влезот на Македонија во НАТО

  Македонија е важна за стабилноста на регионот и затоа треба да стане членка на НАТО и ние целосно ќе ја поддржуваме за прием, изјави Републиканецот Конгресмен од Алабама, Роберт Адерхолт.

 • Македонија 07.02.2014 09:35

  Денеска започнуваат Зимските олимписки игри во Сочи

  Македонската телевизија ќе Ви овозможи да бидете дел од магичниот руски град на брегот на Црно Море, Сочи, а незаборавното седумнаесетдневно дружење со Зимските олимписки игри почнува денеска, со преносот од свеченото отворање на првиот програмски сервис од 17:

 • Македонија 07.02.2014 09:05

  Рапидно расте интересот за нови пилоти

  Рапидно зголемен интересот за нови пилоти на хеликоптери во македонската полиција.

  Досега се пријавиле 180 кандидати, од кои 14 се жени, изјави за утринската програма на МРТ Сашо Мојсов, началник на хеликоптерската единица во Министерството за внатрешни работи.

 • Македонија 07.02.2014 09:01

  Оглас за расадници

  Во Гевгелија, Струмица и Валандово, земјоделците и фирмите заинтересирани за подигање расадници можат да конкурираат на огласот до 27 овој месец. Се нудат 36 хектари на 15 години.
 • Македонија 06.02.2014 20:30

  Македонската делегација на молитвен појадок во Вашингтон

  Молитвениот појадок во Вашингтон беше искористен македонската делегација да ги престави аргументите зошто е потребно членство на Македонија во НАТО и во ЕУ и да побара поддршка од американските сенатори и конгресмени.

 • Македонија 06.02.2014 17:33

  Предизборието се забревтува во ДИК и ОБСЕ

  Преземените  мерки  околу  проверката  на  избирачкиот  список  според  претседателот  на  ДИК , го  дале  посакуваниот  ефект.

 • Македонија 06.02.2014 17:26

  „Пејчиновиќ“ ќе се обновува

  Тетовските гимназијалци денеска одбија да одржат настава во објектот во кој вчера падна дел од таванот. Побараа од раководството на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ да им обезбедат нови простории во кои ќе продолжат да учат.

 • Македонија 06.02.2014 16:42

  Нема реклама на храна без дозвола

  Од Агенцијата за храна и ветеринарство информираат декакомпаниите-производители со новиот правилник од оваа година се обврзуваат дека здрава храна можат да рекламираат само со дозвола, односно храна без научна дозвола не смее да се продава како лековита.

 • Македонија 06.02.2014 16:22

  По 10 години ништо ново за Македонија

  Во резолуцијата Европскиот парламент, како и што се очекуваше уште еднаш го повикува Советот на Европската Унија да утврди без одлагање датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ.

Pages