• Македонија 28.11.2013 12:57

  Штрајк нема да има во Македонски железници

  По најавите на независниот синдикат на машинскиот персонал  дека од пладне , возовите ке запрат, менаџментот на на Македонски железници – транспорт,  претпладнево со тврдење -  железничкиот сообракај се одвива без прекини и ке продолжи според возниот ред и покрај најавениот  штрајк.

 • Македонија 28.11.2013 12:18

  Корупција во локална самоуправа

  Најмногу корупцијата во локалната самоуправа има  во  вработувањата,  работата на инспекциските служби и во доделувањето на јавните набавки , покажа анализата на Агенцијата Рејтинг .

 • Македонија 28.11.2013 10:46

  Тројца загинати, двајца се борат за живот

  Трагедија во Кичево.Три лица загинаа, а две се тешко повредени во сообраќајна несреќа која утринава околу 4:30 часот се случила на улицата „Ужичка Република“ во Кичево.
 • Македонија 28.11.2013 09:55

  Нови уверенија за рибочувари

  Од Ноември 2014 според Законот за правосуден испит и рибочуварите ќе полагаат испит за добивање за уверенија за работа. Дотогаш ќе важат старите правила.           

 • Македонија 28.11.2013 07:12

  Метео

  Денес не очекува сончево и стабилно време со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северен правец.Утрото ќе биде студено со минимална температура од -9 до -2,а во текот на денот максималната дневна ќе се движи во интервал од 2 до 8 степени.Поради ниските утрински температури ќе им
 • Македонија 27.11.2013 22:33

  Основците ќе учат според Кембриџ

  Дилемите дали одреден учебник е добар или не и дали соодветствува на возраста, заминуваат во историјата.
 • Македонија 27.11.2013 22:26

  Спречен шверц на марихуана

  Спречен е шверц на 30 килограми марихуана во вредност од 200 илјади евра. Царинската управа на РМ дрогата ја пронашла под покривот на возило, марка Фолксваген. Марихуаната требало да заврши во Грција кај албански државјанин кој живее во Солун.

 • Македонија 27.11.2013 22:09

  Француски бизнис интерес за Македонија

  Министерот за економски прашања Владимир Пешевски најави зголемен француски интерес за вложување во земјава. По бизнис саемот во Лион, е заклучено дека височината на даноците во Франција ги мотивираат француските инвеститори да се интересираат за Македонија.
 • Македонија 27.11.2013 21:49

  Колку се ценкаат Македонците?

  Го нема во речникот, ама во секојдневието е од памтивека. Ценкањето. Купувачи, продавачи. Едните  да спуштат цена, другите да останат на своето.

  На Истокот е уметност, го има и на Западот. Ценкањето или пазарењето кај нас со свои приврзаници.

 • Македонија 27.11.2013 21:32

  Нов парк во Ресен

  Препознавајќи ја важноста на зелените површини во одржувањето на квалитетот на животната средина, особено во урбаните средини, Општината Ресен отпочна со подигнување на нов парк во близина на централното градско подрачје.

Pages