• Македонија 02.12.2013 16:04

  Празникот „Свети Климент Охридски“ неработен ден

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија,  8 Декември 2013 година (недела), односно 9 декември 2013 година (понеделник), празникот ‘’Св.

 • Македонија 02.12.2013 14:53

  Инвестициски бум во патната инфраструктура

  Крупни инфраструктурни зафати ја чекаат Македонија во 2014-та. Ќе се градат два нови автопати, ќе продолжат работите на Коридорот 10, ќе се модернизираат и рехабилитираат локални и регионални патишта. Вкупниот инвестициски бран е тежок над една милијарда евра.

 • Македонија 02.12.2013 14:48

  Метео

  Во текот на утрешниот ден очекуваме променливо облачно време со локални врнежи од дожд во претпладневните часови,на повисоките места врнежите ќе бидат од дожд и снег,а на планините само од снег.Попладне облачноста ќе се намалува па на места ќе има и кратки сончеви периоди.Минималната температура

 • Македонија 02.12.2013 14:21

  Потпишан Меморандум за соработка

  Денеска е потпишан меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика, Министерство за култура и електронските медиуми за зголемување на фондот за слепи и слабовидни лица при НУБ Св. Климент Охридски.

 • Македонија 02.12.2013 13:32

  Продолжува наездата на бегалци од Блискиот Исток и Африка

  На железничката станица Гевгелија, царинските службеници со полициските службеници од граничниот премин, спречија обид на тројца патници нелегално да влезат во државата.

 • Македонија 02.12.2013 12:03

  Обединување на бранителите

  Достоен општествен статус на бранителите и ученсиците во воениот Конфликт 2001 та и конечно законско  решавање на нивните права, констатира новоформираниот одбор на  девет здруженија на бранителите во Прилеп. Одборот од денеска институционално ќе дејствува со своите цели.

 • Македонија 02.12.2013 12:01

  Зимска разгледница од Крушево

  Крушево очекува рекорден број на посетители оваа зимска сезона. Стазите за скијање веќе се подготвуваат, а туристите уште од сега ги резервираат собите. Новите содржини,  поставувањето на системот за вештачки снег како и осветлувањето на ски стазите ја зголемија атрактивноста на Крушево.

 • Македонија 02.12.2013 11:58

  Богата трпеза во Дојран

  Софрата не е само маса на која е поставено јадењето. Софрата е место на зближување, место на заедништво и споделување со најблиските. Во Дојран пак, софрата е и место на зачувување на старите рецепти и специјалитети од заборав.

 • Македонија 02.12.2013 11:43

  170 нови професионални војници во АРМ

  Министерството за одбрана ќе вработи 170 професионални војници на определено време од 3 години .Јавниот оглас е веќе објавен ,а од кандидатите ,освен општите услови , се бара : да имаат завршено доброволно служење на воениот рок  ,да не се постари од 25 години  и да имаат завршено средно образова

 • Македонија 02.12.2013 11:20

  Почнува обележувањето во свињарството

  Се подготовува обележувањето на добитокот во свињарските фарми. Првото маркирање е бесплато и го плаќа државата. По веќе регистрирате говеда и овци со ова  ќе се добие  целосен увид за состојбите во сточарството  .

Pages