• Македонија 10.01.2014 09:56

  Oткупни центри

  Новите откупно дистрибутивни центри со планско, квалитетно и стандардизирано производство треба да ја регулираат продажбата на родот на земјоделците. Интерес за инвестрање има и од домашни и од странски компании.

   

 • Македонија 09.01.2014 23:21

  Штајнмајер и Венизелос разговарале и за Западен Балкан

  Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, иако претходно имаше најави дека една од темите на разговор ќе биде и проблемот што Атина го има со нашето уставно име, на прес конференцијата за ова не стана збор.

 • Македонија 09.01.2014 18:44

  Вигенин денес во Македонија

  Бугарскиот министер за надворешни работи, Кристиан Вигенин денес пристигнува во работна посета на земјава. Со неговиот домаќин, македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Поповски  ќе разговараат за билатералните проекти во инфраструктурата, економијата и регионалното поврзување.

 • Македонија 09.01.2014 18:03

  Нема компромис со лажните азиланти

  Азилантите под будно око на македонската полиција. Извршени се 447 контроли  во 118 туристички агенции, во 38 фирми за превоз на патници и кај 22 приватни превозници. Кривични пријави заработиле 30 лица за 20 кривични дела за злоупотреба на безвизниот режим.

 • Македонија 09.01.2014 17:58

  Има интерес за нов мандат во лустрациска

  Сите  актуелни  лустратори  конкурирале  за  уште  еден  5  годишен  мандат .  Документите  по  пошта  ги  доставил  и  Јанаќе  Витановски , којшто  беше  предлог  на  СДСМ  и  заедно  со  Гешовски  си  поднесе  оставка.  Витановски  недостапен  за  одговор , зошто  ја  сменил  одлуката .

 • Македонија 09.01.2014 17:03

  Ин-витро за второ дете за брачните двојки, но и за немажени

  Можноста  за да се добие второ дете со вештачко оплодување, но и за немажените мајки е новина за оваа година.Тоа го овозможуваат Законот за биомедицински потпомогнато оплодување и Фондот за здравствено осигурување кој обезбедува повеќе средства за своите осигуреници.

 • Македонија 09.01.2014 16:46

  Црн биланс кај Росоман

  Еден загинат,  еден тешко и еден лесно повреден, ова  е билансот од сообраќајната несреќа  која се случи  вчера вечер околу 20.30 минути  на патот Градско Прилеп кај Росоман.

 • Македонија 09.01.2014 16:27

  Стрес поврзан со работа и синдром на согорување

  Долготрајниот неконтролиран стрес при работа причинет од разни фактори предизвикува согорување на работникот(burnout syndrome), со последици на здравјето , но и на ефикасноста во работата и успехот на компанијата.

 • Македонија 09.01.2014 16:22

  ЕУ го активира можното укинување на безвизниот режим

  Бројот на баратели на азил од Македонија во 2013 година е 284 или двојно помалку во споредба со лани. Ова го покажува најновата статистика на федералниот центар за азиланти во Белгија.

 • Македонија 09.01.2014 15:51

  Шест години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

  На 12-ти јануари се навршуваат шест години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце во која трагично загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на македонската армија.

Pages