• Македонија 28.11.2013 21:22

  Македонија и Бугарија заедно до средства за Коридор 8

  Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денес во рамките на својата работна посета на Република Бугарија оствари билатерална средба  со Министерот за транспорт, информатички технологии и комуникации на Република Бугарија,  Данаил Папазов.
   
 • Македонија 28.11.2013 20:57

  Кампања против насилството

  Зачестените насилства во автобусите, кај надлежните  го вклучија алармот за превенирање.  МВР , ЈСП, ОБСЕ  ја почнаа  кампањата за ,,Спречување на нарушувања на јавниот ред и мир во автобусите на градскиот превоз“.
 • Македонија 28.11.2013 18:03

  Меморијален центар за еден век од балканските војни

  На денот на албанското знаме, во Зајас  отворен меморијалниот центар на албанската мајка, како сеќавање на жртвите на 100 годишнината од балканските војни. Лидерот на ДУИ рече дека меморијалниот центар не е против ниту еден народ.
 • Македонија 28.11.2013 16:44

  Ревизија Скопје 2014

  На вајари им се исплаќале големи суми, без општината да добие детален опис на што се потрошени парите. Во полна сума се плаќале и релејефи кои како финална верзија биле помали од првично договорените.

 • Македонија 28.11.2013 14:12

  Во Аеродром,почнати 65 насто од проектите

  За шест месеци во Општината Аеродром почнати со реализација се 65 насто, или 71 проект од ветените 108.Сите ќе се завршат до крајот на идната година,како што беше ветено во четиригодишната програма,рече градоначалникот Ивица Коневски.Дополнително има проекти кои иако не беа ветени поради значењет

 • Македонија 28.11.2013 13:54

  Шуто Оризари ќе добие нов водовод

  Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по 10 ти пат на средба  со Градоначалникот на општината Шуто оризари, Елвис Бајрам. Трајановски нагласи дека најважно од ваквите состаноци е што граѓаните на Шуто оризари ја оценуваат работата на јавните претпријатија.

 • Македонија 28.11.2013 12:57

  Штрајк нема да има во Македонски железници

  По најавите на независниот синдикат на машинскиот персонал  дека од пладне , возовите ке запрат, менаџментот на на Македонски железници – транспорт,  претпладнево со тврдење -  железничкиот сообракај се одвива без прекини и ке продолжи според возниот ред и покрај најавениот  штрајк.

 • Македонија 28.11.2013 12:18

  Корупција во локална самоуправа

  Најмногу корупцијата во локалната самоуправа има  во  вработувањата,  работата на инспекциските служби и во доделувањето на јавните набавки , покажа анализата на Агенцијата Рејтинг .

 • Македонија 28.11.2013 10:46

  Тројца загинати, двајца се борат за живот

  Трагедија во Кичево.Три лица загинаа, а две се тешко повредени во сообраќајна несреќа која утринава околу 4:30 часот се случила на улицата „Ужичка Република“ во Кичево.
 • Македонија 28.11.2013 09:55

  Нови уверенија за рибочувари

  Од Ноември 2014 според Законот за правосуден испит и рибочуварите ќе полагаат испит за добивање за уверенија за работа. Дотогаш ќе важат старите правила.           

Pages