• Македонија 05.11.2013 12:41

  Протест на глувите

  Глувите бараат оставка од Васко Марков, Претседател на Националниот сојуз на лицата со оштетен слух. Тие тврдат дека наместо да ги заштитува, тој ги злоупотребува, воопшто не се бори за остварување на нивните права и преку здружението заработува пари за себе.
 • Македонија 05.11.2013 11:57
 • Македонија 05.11.2013 09:43

  Тепачка кај Нова Железничка

  Тепачка синоќа околу 19 и 30 часот избувна меѓу две групи деца кај нова железничка. Едно од нив  е повредено и префрлено во ургентниот центар. Констатирани биле  телесни повреди. Едната група биле ученици од  хемиското средно училиште, а другите од ПТТ.

 • Македонија 04.11.2013 21:20

  Цапа се извини на Груевски

  Момчето кое пред една година го нападна автомобилот на македонскиот Премиер во Тирана денеска се покаја за својата постапка. Таулант Цапа во македонската Влада лично му се извини на Никола Груевски и изрази жалење за инцидентот.

 • Македонија 04.11.2013 14:11

  Прстен на Гоце Делчев

  Катерина Нурџиева-Делчева, е внука на Гоце Делчев и сегашен сопственик на неговиот прстен со чиј отпечаток во црвен восок Делчев заверувал документи. Овој прстен таа ќе го подари на штипскиот универзитет кој го носи името на нашиот истакнат револуционер. 
   
 • Македонија 04.11.2013 13:44

  22 годишен од кичевско Зајас изрешетан со куршуми на паркинг

  Момчето било донесено  во  медицинскиот центар во Кичево синоќа околу 22 часот. 22-годишниот имал прострелни рани во пределот на потколеницата. Момчето било изрешетано со куршуми на паркинг во атарот на селото Кнежино.
 • Македонија 04.11.2013 11:46

  Полицијата се подмлади со 318 полициски службеници

   Со добивањето на полициската значка  се заколнаа дека ќе ги почитуваат основните слободи и права на граѓаните и уредно ќе ја извршуваат полициската работа.. Подготвени се за предизвиците. 
   
  Андријана Костадиновиќ  - полицаец 
 • Македонија 04.11.2013 10:06

  Тодоров во посета на Центарот за трансплантација во Лондон

  Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе го посети Центарот за трансплантација и лабораториите за хистокомпатибилност и имуногенетика при Одделот за хирургија во болницата „Аденбрук“ при Универзитетските болници-Кембриџ, каде  ќе  потпише меморандум за соработка.
   
 • Македонија 04.11.2013 10:02

  Битола го слави празникот на градот 4-ти Ноември

  Празничните манифестации почнаа викендов со изложби, концерти и традиционалната ноќна атлетска трка која синоќа се одржа на Широк Сокак, а денеска ќе продолжат со прием на претставници на општинската организација на Сојуз на борци-Битола, кој претпладнево го
 • Македонија 04.11.2013 09:57

  Собранието ја продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

  Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 75. седница ќе ја продолжи расправата за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2013 година.

Pages