• Македонија 08.12.2013 22:26

  Награда св. Климент Охридски

  За  младите,  тие  се  поттик  побргу  професионално  да  созреваат   .За  возрасните ,  тие  се   круна  на  успешно  завршената  кариера  , но  и  во  двата  случии  се  задоволство  и  допoлнителен  мотив – зборови   на  еден  од добитниците на  наградата  Св  Климент  Охридски  -којашто  годи

 • Македонија 08.12.2013 22:22

  Специјалните единици на АРМ

  Во Америка се зелените беретки, во Британија-САС, а Македонија ги има Волците и Ренџерите, армиски специјалци кои се тренирани и обучени за извршување најсложени задачи. За да биде дел од тимот, секој припадник поминува низ строги психофизички тестови.

 • Македонија 08.12.2013 21:54

  Метео

  Во текот на утрешниот ден во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена локална облачност особено претпладне,во попладневните часови се очекува постепено зголемување на облачноста и слаб до умерен ветер од северен правец.Минималната температура ќе се движи во интервал од -9 до -2 максимал

 • Македонија 07.12.2013 17:43

  Помош за станарите по пожарот

  Станарите на опожарената зграда во штипската населба Сењак трет ден се без електрична енергија и поради студот, спијат кај роднини и пријатели.Токму нивното враќање во сопствените домови е приоритет на министерството за труд и социјална политика.

 • Македонија 07.12.2013 16:50

  Метео

  Викендот продолжува со студено утро,а во текот на денот очекуваме сончево и стабилно време со мала облачност и слаб до умерен северен ветер.Минималната температура ќе се движи во интервал од -9 до -2,максималната дневна од 3 до 10 степени.

  Гледајте метео со Наташа Алексоска.

 • Македонија 07.12.2013 15:43

  Центар без парно

  Поради дефект на топлинската мрежа граганите на општина центар дел од улицата “50 Дивизија“ и “Железничка“,и  станарите од населбата Капиштец останаа без парно на температури под нулата.

 • Македонија 06.12.2013 14:25

  Цената на огревното дрво не се менува

  Цената на огревното дрво останува иста, потврдуваат од Македонски шуми.2450 денари за просторен метар е малопродажната цена .Измени има во начинот на продажбата .

 • Македонија 06.12.2013 14:22

  Груевски на средба со Ромпуј

  Премиерот Никола Груевски, во понеделник (9 декември) ќе престојува во еднодневна работа на Брисел при што ќе има средба со претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј.
 • Македонија 06.12.2013 14:06

  Спречен шверц со девизи

  Царинските службеници на граничен премин Табановце, спречија обид за нелегално изнесување од државата на 70.300 американски долари.
   
 • Македонија 06.12.2013 13:32

  Ресенското јаболко оди во Дубаи

  Ресенското јаболко  го најде својот пат до Дубаи . Бизнисмени од оваа земја регистрираа фирма во Македонија и откупија земјиште за изградба на откупно дистрибутивен центар . Во првата фаза инвестицијата ќе чини пет милиони евра и ќе донесе 100 нови вработувања .

Pages