• Македонија 19.01.2017 09:11

  Православните верници слават Богојавление- Водици

  Православните верници денеска го слават празникот Богојавление- Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

 • Македонија 18.01.2017 16:56

  Крушево живее снежна зима

  Со 30 сантиметри снег во градот и половина метар на падините, највисокиот град на Балканот, Крушево живее снежна зима. Поларните температури достигнаа и минус 24 степени. Сега, времето попушти и иако се најавува нов снег, градот функционира непречено.

 • Македонија 18.01.2017 16:52

  Лавина реакции откако СЈО се откажа од „Пуч“

  Лавина реакции следуваа откако Специјалното јавно обвинителство соопшти дека се откажува од обвинителниот акт за предметот „Пуч“. СЈО посочува дека фактичката состојба во обвинението е во спротивност со доказите од случаите на ова обвинителство, „Таргет“ и „Тврдина“.

 • Македонија 18.01.2017 16:25

  Аерозагадувањето- закана за здравјето

  Аерозагадувањето главен причинител за смртните последици. Според студијата на Институтот за јавно здравје, Скопје е меѓу најзагадените европски градови според концентрациите на ПМ 2,5 честичките. Во Букурешт и во Будимпешта годишно има по 30- 40 микрограми вакви честички на кубен метар.

 • Македонија 18.01.2017 14:54

  Нови интензивни врнежи од снег- стабилизација од петок

  Снежна идила за најмладите, но за возачите проблеми, особено што се најавуваат поинтензивни врнежи од снег. Возилата тешко се движат по влажните коловози. На дел од планинските премини има забрана за тешки товарни возила и сообраќајот се одвива отежнато.

 • Македонија 18.01.2017 14:47

  Пунктот за бездомници во Момин Поток двојно ќе го зголеми капацитетот

  Нови чизми за студот и снегот, нешто малку за јадење и за лична хигиена, добија денеска бездомниците кои го посетуваат пунктот за бездомници во Момин Поток. Тука се испреплетуваат многу животни приказни. Една од нив е и онаа на 21-годишниот Екрем.

 • Македонија 18.01.2017 14:35

  Укината забрана за тешки товарни возила на Стража

  На патниот правец Гостивар – Кичево преку планискиот премин Стража е укината забраната за тешки товарни возила во двата правци, соопшти диспечерско-информативниот центар на ЈП „Македонија пат“.

 • Македонија 18.01.2017 14:13

  Скопјанец пронајден мртов покрај возило кај Раштански пат

  Четириесет и двегодишен скопјанец со прострелна рана во главата е пронајден мртов покрај возило на обиколницата кај надвозникот за Раштански пат.

  Полицијата денеска соопшти дека 42-годишниот З.Џ. е пронајден вчера во 17:15 часот, а покрај него имало пиштол.

 • Македонија 18.01.2017 13:46

  Фрлени 140 тони сол на скопските улици

  Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ  и денеска до  13 часот фрлија 140 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.

 • Македонија 18.01.2017 13:03

  СДСМ: Никој не може да ја спречи правдата

  Со денешната одлука на Специјалното јавно обвинителство, да се откаже од обвинителен акт против претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лица во таканаречениот случај „Пуч“ - и официјално се потврди дека „странските служби, жолтите комбиња, тактичката опрема, клонираните базни станици“ се несо

Pages