• Македонија 17.01.2018 09:08

  Нова рудна преговори за името во Њујорк

  Првата рунда преговори за името во 2018-та меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц, ќе се одржи денеска во Њујорк, на ниво на преговарачи.

 • Македонија 17.01.2018 09:00

  Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг во дводневна посета на Македонија

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска пристигнува во дводневна посета на Македонија. Ќе има средби со државниот врв и со лидери на политички партии.

 • Македонија 16.01.2018 16:29

  КСС утре на протест

  Социјален дијалог треба да има во конструктивна атмосфера, без притисоци врз синдикалните лидери. Ова, според Конфедерацијата на слободни синдикати е заклучокот по одржаната средба со владините претставници.

 • Македонија 16.01.2018 16:03

  Метео: Нови врнежи од дожд и снег на планините

  Утрешниот ден во Македонија ќе донесе нови врнежи од дожд и снег на планините.

  Врнежите ќе почнат на запад претпладне, а попладне ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде.

  На места се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува засилен југозападен ветер. 

 • Македонија 16.01.2018 15:40

  Заев- Борисов: Договорот гарантира долгорочни пријателски односи

  Заев и Борисов едногласни- Договорот за добрососедство гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу Бугарија и  Македонија и е стабилна основа за соработка во регионот, врз база на европските вредности. Ова го заклучиле двајцата премиери во телефонски разговор.

 • Македонија 16.01.2018 15:18

  Нови студии за нутриционисти на ПМФ

  Новата студиска програма-  нутриционизам ќе биде дел од конкурсот за 2018/ 2019 година на Природно-матаматичкиот факултет во Скопје. Ќе се запишат 60 студенти- 20 на редовни студии, 20 со кофинасирање, уште толку ќе бидат вонредни. Ќе изучуваат околу 40 предмети.

 • Македонија 16.01.2018 14:50

  Напаѓачот на Шекеринска бара условна казна

  „Судот неправедно ме осуди на голема казна. Не употребив сила, ниту кон Заев, ниту кон Шекеринска“- рече на јавната седница во Апелација, Панче Ангелов, првостепено осуден за нападот врз пратеничката. Остана на ставот дека кога ја фатил за коса сакал да ја заштити, а не да ја повреди.

 • Македонија 16.01.2018 14:22

  Состојбата со грипот не е алармантна

  Состојбата со грипот засега не е алармантна. Сепак, лекарите очекуваат значително зголемен број пациенти по завршувањето на зимскиот распуст, кога учениците ќе се вратат во клупите. Колективниот престој овозможува побрзо ширење на вирозите и на инфекциите.

 • Македонија 16.01.2018 12:51

  Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

  Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците.

 • Македонија 16.01.2018 12:48

  ИК на ВМРО-ДПМНЕ го осуди политичкиот прогон

  Новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата седница го осуди политичкиот прогон од власта преку правосудните органи. Целта е замолкнување на секаква критика и ширење на страв меѓу народот и сите кои мислат поинаку, стои во дописот.

Pages