Столтенберг

Да се реши спорот за името

Генералниот секретар Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО. Македонија ги заслужува евроатлантските перспективи- вели премиерот Заев...

Повеќе
НАТО

Вратата за членство- отворена

Пред седиштето на НАТО сѐ уште има место за нови знамиња. Вратата за членство останува отворена, рече во обраќањето генералниот секретар на НАТО, Столтенберг пред пратениците...

Повеќе
Закон за јазици

Реакции по одлуката на Иванов

За вицепремиерот Османи, одлуката на претседателот Иванов да не го потпише указот за употребата на Законот за јазиците е разорачувачка...

Повеќе
Трамп

Една година од мандатот

Мандатот на Трамп почна со одлуката за забрана во САД за државјаните од неколку муслимански земји, а првата година на власт ја завршува со скандалот со книгата „Оган и бес“...

Повеќе
  • Македонија ги заслужува евроатлантските перспективи, Владата создава услови за создавање национален консензус за завршување на нашата интеграција- премиерот Заев по средбата со Столтенберг. Генералниот секретар побара конструктивна соработка со опозицијата...

  • Децата од предшколска возраст кои пијат три или повеќе чаши млеко дневно, имаат поголем ризик од дебелеење, тврдат американски научници,

    Ваквиот заклучок го извлекле од истражување со кое биле опфатени околу 8.950 деца, на кои во текот на првите четири години од животот им бил следен растот и развојот со честото конзумирање на млеко.