Топло, температура до 41 степен

11.07.2017 09:56

Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 34 до 41 степен. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност, која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи. 

Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 34 до 41 степен. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Во Скопје слично време, сончево и потопло. Во попладневните часови можен е краткотраен дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 20, а дневната ќе достигне до 38 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на сончево и многу топло време. Дневната температура до среда ќе биде во благ пораст.

Промена на временската состојба и нестабилна облачност со пороен дожд со грмежи и со засилен ветер се очекува в среда, кон крајот на денот, кон четврток кога ветерот ќе го промени правецот во северен, а со тоа ќе има и намалување на дневната температура за околу 5 до 7 степени. Намалувањето на температурата ќе продолжи и за време на викендот кога ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.